Necip Tosun'un öykülerinde postmodern unsurlar ve varlık algısı
In Necip Tosun's stories postmodern elements and perception of existence
  1. Tez No: 573171
  2. Yazar: FATMA ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Postmodern edebî metinler, postmodernizm akımına göre ele alınırken yapısal açıdan çözümlemeye ihtiyaç duyar. Postmodern edebî metinlerin kendisine has özellikleri vardır. Varlık algısına göre incelenecek olan edebî metinler de ise psikoloji, sosyoloji ve felsefe gibi diğer bilim dallarıyla bağlantılı olarak içerik bakımından değerlendirilir. Günümüz öyküsü de biçim ve içerik bakımından postmodernizm ve varoluşçuluk akımlarının özelliklerini barındırabilmektedir. Öykü incelemesi içerik ve yapı olarak kendisine has özelliklere sahip olduğundan eşzamanlı üzerinde çalışılması gerekir. Çalışmamızda, 1980 dönemi yazarlarından Necip Tosun'un öykülerini merkeze alarak hem yazarın edebiyatımızdaki yeri hem postmodernizm ve varoluşçuluk akımlarının öykülere etkisine bakılmıştır. Bu çalışma Necip Tosun'un tüm öykülerinin oluşturduğu öykü evrenindeki biçim ve içerik yapısını metin analizi ve hikâyeleri anlamlandırma metotlarıyla analiz etmektedir. Kitap hâline getirilen öyküleri ilk etapta biçim düzeyinde incelenmektedir. Elde edilen somut verilerden sonra derin anlamsal yapı ortaya çıkarılmaktadır. Öykülerden seçilen örneklemlerle işlenilen konunun ortak ve ayrı yönleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Postmodern literary texts need to be analyzed structurally in terms of postmodernism. Postmodern literary texts have their own characteristics. The literary texts that will be examined according to the perception of existence are evaluated in terms of content in connection with other disciplines such as psychology, sociology and philosophy. Today's story can also include the features of postmodernism and existentialist movements in respect to form and content. Since story analysis has its own characteristics in terms of content and structure, it should be studied simultaneously. In this study, by focusing on the stories of Necip Tosun, one of the authors of the 1980 period, both the place of the author in our literature and the effect of postmodernism and existentialism movements on the stories are examined. This study analyzes the structure and the content of the narrative universe that Necip Tosun has created in all his stories through text analysis and methods of interpratation of stories. In the first step, the stories that are made into books are examined in form level. After obtaining concrete data, a deep semantic structure is revealed. Finally, similar and different aspects of the subject are observed with the samples selected from the stories.