Ege ve Akdeniz bölgesinde pamuk bitkilerinde hastalık yapan toprak patojenlerinin tespiti ve patojene karşı bazı ruhsatlı ilaçların etkinliğinin saptanması
The determination of some soil pathojens of cotton plant in Aegean and Mediterranean region and establishing the efficieny of some pesticide on this soil pathojens
  1. Tez No: 256554
  2. Yazar: ÖNDER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma 2008-2009 yılları arasında pamuk üretiminin yoğun yapıldığı Akdeniz (Hatay) ve Ege (Söke/Aydın) Bölgelerindeki fide kök çürüklüğü (çökerten) hastalık etmenlerinin yaygınlık oranlarını saptamak ve bu hastalığa karşı denenen 4 farklı kimyasal preparatın hastalık üzerindeki etki oranlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bayer firmasının bu bölgelerde 2008'de yaptığı sörveyler sonucunda bölgelerden alınan hastalıklı fideler Hatay (Gazi Açıkgöz'ün arazisi) için Adana Zirai Mücadele ve Araştırma Enstitüsü'ne, Söke/Aydın (Durmuş Nizam'ın arazisi) için İzmir Ege Üniversitesi Bitki Koruma Bölümü Fitopatoloji Anabilim Dalı'na gönderilerek analizlerini yaptırmıştır. Yapılan analizler sonucunda Hatay `da Rhizoctonia %10, Alternaria %30 , Fusarium %40 ve Söke/Aydın'da Rhizoctonia %90, Alternaria %3 , Fusarium %1 oranlarında tarlaların hastalıkla yüksek miktarlarda bulaşık olduğu saptanmıştır. Bu etmenlerin neden olduğu çökerten hastalığına karşı Carboxin+thiram (Vitavax 200 FF), Azoxystrobin+Metalaxyl ? M+Fludioxonil FS (Dynasty CST 125 FS) 75+37,5+12,5 g/l, Metalaxyl ? M+Fludioxonil (Maxim XL 035 FS) aktif maddeli ilaçlar kullanılarak Fiber Max çeşitlerine ait pamuk tohumlarında ilaçlaması yapılmış ve tohumlar tarlalara ekilerek denemeler yürütülmüştür. Tarla denemelerinde fide kök çürüklüğü hastalığına karşı etkinlik açısından Hatay'da en iyi sonuç Abbott'a göre % 84.37 ile MAXIM XL FS 035 ile ilaçlanan tohumlardan oluşturulan parsellerde ve Söke/Aydın'da en iyi sonuç Abbott'a göre % 61.02 ile VITAVAX 200 FF 600 ile ilaçlanmış tohumlardan oluşturulan parsellerde olduğu saptanmıştır. Ayrıca en fazla sağlıklı bitki çıkışı yine bu ilaçların kullanıldığı parsellerde gözlemlenmiştir. En az canlı bitki sayısı ise kontrol parsellerinde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been undertaken to determine widespread pathogens causing damping-off in major cotton growing areas of Mediterranean (Hatay) and Aegean (Söke/Aydın) Regions of Turkey and to investigate effectivity of 4 chemical preparations to damping-off during 2008-2009. According to the survey by Bayer firm, diseased cotton seedling samples collected and send for analysing to Agricultural Research Enstitute in Adana (for field of Gazi Açıkgöz in Hatay) and to Plant Protection Departmant of Aegean University in İzmir (for field of Durmuş Nizam in Söke/Aydın) in 2008. According to the analysing results, in Hatay Rhizoctonia %40 Alternaria %30 , Fusarium %20 and in Söke/Aydın Rhizoctonia %90 Alternaria %3 , Fusarium %1 was determined high quantity of damping-off. The cotton (cv Fiber Max) seed was applied by using Carboxin+thiram (Vitavax 200 FF), Azoxystrobin+Metalaxyl ? M+Fludioxonil FS (Dynasty CST 125 FS) 75+37,5+12,5 g/l, Metalaxyl ? M+Fludioxonil (Maxim XL 035 FS) fungicides to control of against damping-off caused factors. After that seeds were cultivated to fields. In Hatay field trial, the seed treatment of MAXIM XL FS 035 was effective to the disease (for Abbott % 84.37) and casused significant increase in cotton stand. In Söke/Aydın field trial, the seed treatment of VITAVAX 200 FF 600 was effective to the damping-off (for Abbott % 61.02) and casused significant increase in cotton stand. Lowest healthy seedlig was observed in the control parcel.