Rekabet Kurumunun birleşme ve devralmalar üzerindeki kolluk yetkisi
Administrative police power of Turkish Competition Authority over mergers and acquisitions
- Tez No: 573173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı Rekabet Kurumunun birleşme ve devralma işlemleri üzerindeki kolluk yetkisini incelemektir. Bu kapsamda idarenin ekonomik kolluk faaliyeti ve bağımsız idari otoriteler ele alınmış, Rekabet Kurumunun birleşme ve devralma işlemlerine ilişkin faaliyetinin niteliği tespit edilmiş ve bu faaliyetin yürütülüş biçimi irdelenmiştir. Çalışmamız Rekabetin Korunması Hakkında Kanun, ikincil mevzuatta yer alan düzenlemeler ve doktrinde yer alan kaynaklar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız gerçekleştirilirken ayrıca Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Rekabet Kurulu kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the administrative police power of Turkish Competition Authority over mergers and acquisitions. In this context, this study examines the economic administrative police power and independent regulatory authorities; determines the legal characteristic of the activity that Turkish Competition Authority performs over mergers and acquisitions; and scrutinizes the operation of this activity. This study is performed within the framework of the Law on the Protection of Competition, secondary legislation and the doctrine. This study also benefits from the decisions of Constitutional Court, Council of State and Turkish Competition Authority.