İndeks ve random erişimli dosyalarda erişim hızının araştırılması için algoritma geliştirilmesi
An Algorithm developed to increase the access speed in index and random access files
  1. Tez No: 57320
  2. Yazar: SERVET SENYÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci bölümünde, günümüzde bilgi saklama ortamlarında kullanılan ve verilere erişim hızı yüksek olan doğurdan erişimli dosyalar ile bu dosyalarda kullanılan hashing algoritmaları kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde, doğrudan erişimli dosyalarla beraber kullanılan ağaç yapıları anlatılmıştır. Bu bölümde indeksleme yöntemlerinde kullanılan ağaç yapıları ele alınarak, bu yöntemlerin kayıt ekleme, güncelleştirme ve silme algoritmaları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, günümüzde teknolojinin hızlı gelişiminden ortaya çıkan veri saklama ve hızlı veri günceleştirme sorunlarının aşılması için, boş bellek alanlarının iyi bir şekilde kullanan yeni veri depolama algoritmaları geliştirilmiştir, önceki bölümde anlatılan ve boşluk kullanan B-Tree yöntemleri ele alınarak, bu yöntemlerin boşluklarını ortadan kaldıran algoritmalar geliştirilmiştir. Bu bölümdeki çalışmalarımızın amacı, iyi bir veri depolama ve çok hızlı veriye ulaşma yöntemleri kullanarak zamandan ve bellek alanlarından tasarruf etmeyi amaçlanmaktadır. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü bölümde anlatılan yöntemlerin birbirleri ile karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bu yöntemler birbirleri ile karşılaştırılırken Bellekte ve Disk Üzerinde, Yanlızca Bellekte ve Yanlızca Disk Üzerinde elde edilen sonuçlar grafiklerle değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde yöntemlerin birbirleri ile karşılaştırlmasından elde edilen sonuçlar istatiksel yönden değerlendirilmiştir. Burada Genstat istatistik programı ile SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Altıncı bölümde, dördüncü ve beşinci bölümde çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the first chapter this thesis, random access files which has reaches to data very quickly and now days are used in the data storing areas and hashing algorithms, used in there files were briefly described. In the second chapter, tree structures used with random access files were presented. In this section it is dialed with tree structures which are Used in the indexing methods and the algorithms of record adding, Updating and deleting of these methods discussed. | In the third chapter, nowadays in order to overcome the quickly data updating problems emerging due to development of technology, novel data storing algorithms which use empty memory areas very efficiently were developed. Using the previously described B-Tree methods which they Use empty spaces, development of algorithms which eliminates the empty space of that methods were carried out. The aim of studies in this chapter is to save both the time and the memory areas using the methods of an efficient data storing and very fast reaching to data. In this chapter methods described within the second and third chapter were compared. During comparison, graphical result with on the memory and oh the disc, only on the memory and only on the disc were evaluated. In the fifth chapter, comparison studies of chapter four were evaluated with statistical techniques. For this purpose Genstat and SPSS statistical programs were used. In the final chapter evaluation of result from the chapter four and five were carried out.