İndeks ve random erişimli dosyalarda erişim hızının arttırılması için algoritma geliştirilmesi
  1. Tez No: 362407
  2. Yazar: SERVET ŞENYÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT RAZBONYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın birinci bölümünde, günümüzde bilgi saklama ortamları nda kullanıl an ve verilere erişi m hızı yüksek olan doğurdan erişimli dosyalar ile bu dosyalarda kullanılan hashing algoritmaları kısaca anlatılmıştır. ikinci bölümde, doğrudan erişimli dosyalarla beraber kullanılan ağaç yapı ları anlatılmıştır. Bu bölümde indeksierne yöntemlerinde kullanılan ağaç yapı ları ele alınarak, bu yöntemlerin kayı t ekleme, güncelleştirme ve silme algoritmaları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, günümüzde teknolojinin hızlı gelişi minden ortaya çıkan veri saklama ve hızlı veri günceleştirme sorunlarının aşılmas ı için, boş bellek alanları nın iyi bir şekilde kullanan yeni veri depolama algoritmaları gelişti ri l miştir. Önceki bölümde anlatılan ve boşluk kullanan B-Tree yöntemleri ele alınarak, bu yöntemlerin boşluklarını ortadan kaldıran algoritmalar geliştirilmiştir. Bu bölümdeki çalışma larımızın amacı, iyi bir veri depolama ve çok hızlı veriye ulaşma yöntemleri kullanarak zamandan ve bellek alanlarından tasarruf etmeyi amaçlanmaktadır. Dördüncü bölümde, ikinci ve üçüncü bölümde anlatılan yöntemlerin birbirleri ile karşılaştırılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Bu yöntemler birbirleri ile karşılaştınitrken Bellekte ve Disk üzerinde , Yanltzca Bellekte ve Yanltzca Disk üzerinde elde edilen sonuçlar grafıklerle değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde yöntemlerin birbirleri ile karşılaştırlmasından elde edilen sonuçlar istatiksel yönden değerlendi rilmiştir. Burada Genstat istatistik programı ile SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Altıncı bölümde, dördüncü ve beşinci bölümde çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter this thesis, randam access fıles which has reaches to data very quickly and now days are used in the data storing areas and hashing algorithms, used in there fıles were briefly described. In the second chapter, tree structures used with randam access files were presented. In this seetion it is dialed with tree structures which are used in the indexing methods and the algorithms of record adding, updating and deleting of these methods discussed. In the third chapter, nowadays in order to overcome the quickly data updating problems emerging due to development of technology, novel data s taring algorithms which use empty memory areas very efficiently were developed. Using the previously deseribed B-Tree methods which they use empty spaces, development of algorithms which eliminates the empty space of that methods were carried out The aim of studies in this chapter is to save both the time and the memory areas using the methods of an efficient data storing and very fast reaching to data. In this chapter methods deseribed within the second and third chapter were compared. During comparison, graphical result with on the memory and on the disc, only on the memory and only on the d ise were evaluated. In the fifth chapter, comparison studies of chapter four were evaluated with statistical techniques. For this purpose Genstat and SPSS statistical programs were used. In the fınal chapter evaluation of result from the chapter four and five were carried out