Isparta ili ve çevresindeki kıl keçisi sütlerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma
A Research on some of physical, chemical and microbiological properties of ordinary goats milk in Isparta and the surrounding area
- Tez No: 57319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET İsparta îli ve çevresindeki kıl keçisi sütlerinin fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine bir araştırma. Bu araştırmada, İsparta îli ve çevresinde on keçiden, 15 'er gün aralıklarla yedi laktasyon peryodunda, toplam yetmiş adet süt numunesi alınmıştır. Süt örneklerinin fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarına göre; kıl keçisi sütlerinde ortalama, 1.0330 g /cm3 özgül ağırlık, 7.48 SH titrasyon asitliği, % 86.78 su, % 13.22 kurumadde, % 9.22 yağsız kurumadde, % 4.00 yağ, % 4.04 protein, % 4.39 laktoz ve % 0.79 kül değeri bulunmuştur. Kıl keçisi sütlerinin mikrobiyolojik analiz sonuçları ortalaması ise; toplam bakteri sayısı 9.3 x 105 adet /mi, koliform grubu bakteri sayısı 1.4 x 103 adet /mi ve maya-küf sayısı da 3.2 x 105 adet /mi olarak bulunmuştur. Kıl keçisi sütlerinin, laktasyon süresince fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerindeki değişmeler de istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A research on some of physcal, chemical and microbiological properties of ordinary goats milk in İsparta and the surrounding area. In this research, milk samples were collected seven lactation periods from ten goats in every 15 days therefore, total of 70 samples were analized for physical,chemical and microbiological properties. Physical and chemical analysis result of milk samples of ordinary goats were mean as follows; 1.0330 gr/ cm3 specific gravity, 7.48 SH acidity, 86.78 % water, 13.22 % total solids, 9.22 % solids non fat, 4.00 % fat, 4.04 % protein, 4.39 % laktose, 0.79 % ash. Microbiological analysis result of milk samples of ordinary goats were mean as follows; the numbers of total bacteria were 9.3 x 105 /ml, 1.4xl03/ml for conforms and 3.2 x 105 /ml for yeast and moulds. Variations in physical, chemical and microbiological properties of ordinary goats milk during lactation were statistically important.