Plastik sanatlarda temel yeryüzü şekillerinin kullanımı ve seramik sanatında yorumu
Use of basic earth surface shapes in plastic arts and interpretation in ceramic art
  1. Tez No: 573200
  2. Yazar: HİLAL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada doğa, bir çekim alanı olarak insanların özlem duydukları, yaşam alanlarında aradıkları bir oluşum olarak ele alınmıştır. Doğanın sanat ile buluşturulmasına, sanat için önemli bir esin kaynağı olmasına ve ilk zamanlardan günümüze doğanın sanattaki ele alınışına değinilmiştir. Doğanın temel yeryüzü şekillerinden dağlar, ovalar ve platolar insan elinin bozmadığı yapılar olarak, çalışmanın temasını oluşturmaktadır. Bu yapılar, coğrafi birer terim olarak açıklanarak, örnek fotoğraflar ile desteklenmiştir. Plastik sanatlardan; resim, heykel ve seramik sanatında temel yeryüzü şekillerini işleyen sanatçılara, eserleri ile yer verilmiştir. Kişisel uygulamalarda; günümüzde aranan doğal imgeler seramik sanatında yorumlanarak, yaşanılan mekânlara bir güzelleştirme ve iyileştirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nature as a attractive area, it is considered as a creation that people long for and look for in their living spaces. It is mentioned that nature is brought together with art, it is an important source of inspiration for art and nature's approach to art from the early times to today. Mountains, plains and plateaus, which are among the basic forms of nature, constitute the theme of the study as structures that are not disrupt by human hands. These structures are explained as geographical terms and supported by reference photographs. The artists, who work on the basic forms of the earth surface shapes in their plastic arts; painting, sculpture and ceramic arts, are included with their works. In personal practices; the natural images sought today are interpreted in the art of ceramics and a beautification and improvement is tried to be made in the places where they live.