Aventürin sırlı özgün seramik form ve yüzeyler
Original ceramic forms and surfaces with aventurine glaze
- Tez No: 132934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERWİEL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Adını, doğal kuvars ve feldspat minerallerindekine benzer, ışığa tutulduğunda parıldayan demir ve mika taneciklerinden alan avantürin (aventurine) sırlar, sır içerisine gömülmüş ya da askıda kalmış tekil kristaller içerir. Geçmişi Ming Hanedanlığı (1368-1644) dönemi“Fat-shan Chun”seramiklerine kadar giden avantürin sırlar üzerine ilk bilimsel araştırmalar Avrupa'da 19. yüzyıl ortalarında başlamıştır. Avrupa'da oryantalist eğilimlerin başladığı bir döneme denk gelen bu araştırmaların bir tesadüf olmadığı düşünülmektedir. 19. yüzyılda Avantürin sırlar üzerinde ilk araştırmaları yapan Wohler ve Ebelman dışında Wartha ve Macler'in de bu sır üzerine çalıştırkları bilinmektedir. 20. yüzyılın başlarında ise Parmelee ve Lathrop, Petrik, Riddle, Haldeman gibi araştırmacılar bu konuda çalışmışlardır. Avrupa'da avantürin sır çalışmalarının sürdürüldüğü 19. yüzyıl sonu, 20. yüzyıl başlarında Türkiye'de bu konu üzerinde araştırmaların yapılmadığı görülür. Türkiye'de avantürin sırlar ile ilgili ilk araştırmalar 20. yüzyılın son çeyreğine aittir. Avantürin sırların renklendirilmesinde demir, bakır, krom, kobalt, nikel ve mangan gibi metal oksitler kullanılarak, pırıltılı, mat veya parlak, opak veya şeffaf etkide, altın kırmızısından koyu griye değişen renk değerleri elde edilebilir. Avantürin sırın bu renk ve doku özelliklerinin plastik bir dil unsuru olarak kullanıldığı Sanat Eseri Çalışması kapsamında, ortaya konan özgün seramik form ve yüzey çalışmaları“kutsal dağ”ve“kutsal su”imgeleriyle sınırlanan mitolojik bir tema çerçevesinde gelişmiştir. Sanat Eseri Çalışması kapsamında üretilen işlerde yorumlanmaya çalışılan“kutsal dağ”imgesi, mitolojik öykülerde yeryüzü ile gökyüzünü birleştiren, gökyüzünü ayakta tutan, Tanrılar diyarıdır. Bu dağın tepesinde yer alan“kutsal su”ya da hayat suyunun hastalıkları sağaltan, ölümsüzlük veren, hatta ölüleri dirilten özellikler taşıdığına inanılır.11 Avantürin sırın pırıltılı ve kendi içinde süprizlere açık renk etkisiyle“kutsal dağ”ve“kutsal su”imgelerine göndermeler içeren çalışmalarda, farklı sır bünyeleri ve değişen oksitlerle yapılan sır denemeleri sonuçlarından yararlanılmıştır. Temel malzeme olarak akçini ve şamotlu çamur kullanılmıştır. Plastik sanatların iki temel unsuru olan renk ve biçim arasındaki ilişkilerin araştırıldığı yüzey ve form uygulamalarında, kil plastiğiyle birlikte avantürin sırın değişen renk ve doku özelliklerinden yararlanılmıştır. Teknik yaklaşımdan çok artistik önceliklere açık uygulamalarda, seramiğe özgü plastik bir dil örgüsü geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Aventurine glazes, the name of which it takes from mica and iron granules glitterring when given out light such as the minerals of natural quartz and feldspar, contain single crystals burried in the glaze or hung in the balance. Although their past dated back to the ceramic works of“Fat-Shan Chun”in the period of Ming Dynasty (1368-1644), the first scientific researches as to aventurine glazes commenced in the middle of the nineteenth century. It is thought that it was not a coincidence that the researches at issue began at the same period when orientalistic tendencies appeared in Europe. Apart from Wohler and Ebelman who carried out the first scientific researches on Aventurine glazes in the nineteenth century, it is known that Wartha and Macler also studied about the glaze involved. Such researchers as Parmelee, Lathtrop, Petrik, Riddle and Haldeman, on the other hand, studied the same subject at the beginning of the twentieth century. At the and of the nineteenth century and beginning of the twentieth century when the studies on aventurine glazes were made to continue in Europe, it is observed that the researches in question were not made in Turkey. The first researches concerning aventurine glazes in Turkey belong to the last quarter of the twentieth century. Some colour-values varying from goldish red to dark gray can be obtained in glitterring subdued or bright, opaque or transparent effects, by using such metallic oxides as iron, copper, chrome, cobalt, nickel and manganese in the colouring of aventurine glazes. In the content of The Study of Work of Art in which these colour and texture characteristics of aventurine glaze are used the achieved works of original ceramic form and surface have developed in the frame of a mythological theme restricted with such images as“the sacred mountain”and“the sacred water”.IV“The Sacred Mountain”image interpreted in the work created in the content of The Study of Work of Art is the Land of God(dess)s (Pantheon) which combines the earth and sky, and holds the sky up in the mythology.“The Sacred Water”situated on the top of the mountain concerned is believed to have some special powers which cure diseases and gives immortality, and even resurrect the dead. The result of different glaze recipes and of some glaze tests made from varying oxides were made use of in the works that contain some references to the images of“The Sacred Mountain”and“The Sacred Water”though the glittering and surprising colour effects of aventurine glaze. Earthenware and granule clay (şamot) have been used as a main material. Changing colour and texture characteristics of aventurine glazes were made use of together with the clay plastic in the surface and from applications in which the relation between two basics elements of plastic arts, between colour and form are sought. It has been tried to develop a plastic language peculiar to ceramics in the applications open to the artistic priorities rather than technical approach.