Fibromiyalji sendromlu hastalarda serum katepsin S ve sistatin Cprotein düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between serum cathepsin X and cystatin C protein levels in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 573206
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Fibromiyalji (FM), kas iskelet sisteminde kronik yaygın ağrı ve artmış ağrı duyarlılığı ile karakterize ve genellikle uyku bozuklukları, yorgunluk, hafıza sorunları ve psikolojik komorbiditelerin eşlik ettiği, prevalansının %2-8 olarak saptandığı bir sendromdur. FM'nin etyopatogenezi bilinmemekle birlikte patofizyolojide sıklıkla santral sensitizasyon ile oluşan ağrı düzenlenmesinde bozukluk sorumlu tutulmaktadır. Santral sensitizasyon mekanizmasında nöral-immun etkileşim ve mikroglial hücrelerden salınan kemokinler önemli rol oynamaktadır. Sistein proteaz ailesinin bir üyesi olan Katepsin S (CatS), kemokin/sitokin salınımına ve çok çeşitli fizyolojik işlemlere katkıda bulunur. CatS gibi sistein proteazların hücre içine veya hücre dışı alana yanlışlıkla salınmasını kontrol eden en önemli proteinler, katepsinlerin endojen inhibitörleri olan sistatinlerdir. Literatürde daha önceden FM hastalarında CatS ve Sistatin C (CysC) protein seviyelerini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Biz bu çalışmada FM hastalarında CatS ve CysC serum protein seviyeleri ve aralarındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. CatS ve CysC protein seviyeleri, 145 FM'li hasta ve 129 gönüllü sağlıklı bireyden alınan serum örneklerinde Elisa yöntemi ile belirlendi. Tüm olguların demografik özellikleri kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarında, CatS ve CysC serum protein seviyeleri ölçümlerinin sonuçları Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca hasta ve kontrol gruplarına demografik özellikleri, semptom sorgulama özellikleri ve CatS ve CysC protein seviyeleri sonuçları için lojistik regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia (FM) is a syndrome characterized by chronic diffuse pain and increased pain sensitivity in the musculoskeletal system and is usually accompanied by sleep disturbances, fatigue, memory problems and psychological comorbidities, with a prevalence of 2-8%. Although the etiopathogenesis of FM is not known, the disorder is often held responsible for central sensitization in pathophysiology. Neural-immune interaction and chemokines released from microglial cells play an important role in the mechanism of central sensitization. Cathepsin S (CatS), a member of the cysteine protease family, contributes to chemokine/cytokine release and a wide range of physiological processes. The most important proteins that control the accidental release of cysteine proteases into the cell or extracellular domain, such as CatS, are cystatins, endogenous inhibitors of cathepsins. In the literature, there are no studies examining CatS and Cystatin C (CysC) protein levels in FM patients. In this study, we aimed to investigate the relationship between CatS and CysC serum protein levels in FM patients. CatS and CysC protein levels were determined by Elisa method in serum samples taken from 145 patients with FM and 129 healthy volunteers. Demographic characteristics of all cases were recorded. The results of CatS and CysC serum protein levels in the patient and control groups were evaluated using the Mann-Whitney U test. In addition, logistic regression analysis was performed for patient and control groups for demographic characteristics, symptom questioning characteristics and CatS and CysC protein levels.