Vermiküler grafitli dökme demirlerde kesit hassasiyetinin iç yapı özelliklerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of microstructural section sensitivity of vermicular graphite cast iron
  1. Tez No: 573214
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA SERHAT BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Vermiküler grafitli dökme demirler, demir esaslı alaşımlar ailesinin en son üyesidir. Son yıllarda sahip olduğu özellikler ve potansiyel kullanım alanları sebebiyle araştırmacılar ve başta otomotiv olmak üzere sanayi dünyasında büyük ilgi uyandırmıştır. Motorların güç ve dönme momentlerindeki artış talebi, motor bloğu ve silindir kafalarının duvarlarının güçlenmesine neden olmuştur. Motor blok ve silindir kapak üretimlerinde küresel grafitli dökme demir malzeme ısı transferi özellikleri uygun olmadığı için kullanılmamaktadır, yerine gri dökme demirden daha hafif olan vermiküler grafitli dökme demir malzeme kullanılabilmektedir. Yapılan çalışmada, tandiş potada işlem ve tel işlem metodları uygulanmış ve vermiküler yapı oluşum verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Yapılan tandiş pota işleminde içyapının, tel işlem metoduyla elde edilen içyapıya göre grafit diziliminin daha düzgün olduğu gözlenmiştir. Vermiküler grafitli alaşımının metalurjik ve mekanik özellikleri ele alınarak parçanın kesitleri incelenmiş ve deneysel çalışmasının sonuçları sunulmuştur. Bu sonuçlara göre soğuma hızının etken bir parametre olduğu, ince kesitlere gittikçe küresel yapının arttığı vermiküler yapının azaldığı ve kalın kesitlerde vermiküler yapı daha net gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vermicular graphite cast iron is the most recent member of the family of iron-based alloys. In recent years, vermicular has attracted a great deal of attention in the industry-especially in the automotive industry – and academia due to its features and potential areas of usage. Due to increasing demand for engine power and torque, the walls of engine blocks and cylinder heads are become strengthend. Since the deficiency of heat transfering properties of spheroidal cast iron, in engine block and cylinder head production, the lighter vermicular graphite iron than lamellar graphite iron may be used replace of it. In present paper, tundish crucible treatment and single treatment methods were applied and their efficiency was compared formation. In the tundish process, it was observed that the microstructure was more uniform than the microstructure obtained by the single treatment methods. Metallurgical and mechanical properties of the vermicular graphite alloy were investigated and it was evaluated as a parts of sections and the results of a trial run are presented. According to these results, cooling was an effective parameter, thinner sections of the spherical structure increased vermicular structure is reduced and vermicular structure was observed more clearly in thick sections.