Türkiye'de üretilen parke cilalarının çeşitli ağaç türlerinde aşınma ve sertlik özelliklerine yaptığı etkiler
Effects of Turkish made parquet varnishes on the abrasion resistance and hardness of various softwoad tree species
  1. Tez No: 7344
  2. Yazar: HİLMİ GÖZENELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN PARKE CİLALARININ ÇEŞİTLİ A?AÇ TÜRLERİNDE AŞINMA VE SERTLİK ÖZELLİKLERİNE YAPTI?I ETKİLER (Yüksek Lisans Tezi) Hilmi GÖZENELİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ İğne yapraklı ağaçlardan, yumuşak oluşları nedeniyle döşeme parkesi yapılmamaktadır. Bu araştırmada, çeşitli parke vernikleri uygulanmış iğne yapraklı ağaç odunların da sertlik ve aşındırma deneyleri yapılmıştır. Böylelikle iğne yapraklı ağaçlardanda parkelik olarak faydalanma amaç lanmıştır. Parke verniği olarak Türkiye'de üretilen en gelişmiş markalar seçilmiştir. Bu vernikler, üç tür iğne yapraklı ve mukayese için bir tür yapraklı (kayın) ağacı numuneleri üzerine uygulanmıştır. Verniksiz (ham) olarakta ayrılan onar adetlik numuneler üzerinde aşındırma ve Janka sertlik deneyleri yapılmıştır. Deneyler sonucunda parke cilaları nın aşınma direnci üzerine etkili olduğu, ancak sertlik direnci üzerine etkili olmadığı anlaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre, ayakkabı ile girilen yerler de iğne yapraklı ağaçlardan yapılan parkelerin uygun olma dığı; ayakkabı ile girilmeyen oturma odası, yatak odası ile cami ve mescitler için uygun olacağı sonucuna varile mı ş tır.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF TURKISH MADE PARQUET VARNISHES ON THE ABRASION RESISTANCE AND HARDNESS OF VARIOUS SOFTWOOD TREE SPECIES {M.Sc, Thesis) Hilmi GÖZENELİ G&ZÎ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1989 ABSTRACT Coniferous species are not used for the production of parquet since the wood these species are soft. In this research, to find out the possibilities of producing parquet from softwood species, the hardness and abrasion resistance of some coniferous species were tested. The_ _. aim is to utilize those species as parquet raw material >. As parquet varnish, well known names were chosen produced in Turkey. Those varnishes were applied on three different softwood species and one hardwood species as comparison. Abrasion resistance and Janka Hardness tests were carried on both varnished and non-varnished parquet materials, having ten specimens from each. The results showed that, the application of varnish has an effect on the abrasion resistance of parquet whereas it has no effect on hardness. According to the results, the parquet made of softwood species are suitable for the places in which they are not being entered with shoes such as living room, bedroom mosque, but they can not be used in such places where the shoes are on.