Birinci mertebeden diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözüm metodları
Approximate solution methods of first order differential equations
  1. Tez No: 57322
  2. Yazar: BİRSEN ÖNDER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ DANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada birinci mertebeden adi diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözüm metodlarına temel teşkil eden ilk metodlar incelenmiştir. I. Bölümde Diferansiyel Denklemlerin tarihi gelişimi incelenip, II. Bölümde Diferansiyel denklem tanımı ve genel kavramlar verilmiştir. El. Bölümde Birinci mertebeden adi diferansiyel denklemin yaklaşık çözüm metodlarından Grafik Metodu, Kuvvet Serileri Metodu, Ardarda Yaklaşımlar Metodu ve Nümerik Metodlardan Euler Metodu, Runge - Kutta Metodu, Milne Metodu verilmiştir. IV. Bölümde ise bu metodlara ait örnekler ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the first methods forming a base to the approximate solution methods of ordinary differantial equations that are in the first order have been examined. In Chapter I, The Historical Improvement of differantial equations have been examined and in the Second Chapter, the definition of differantial equation and general concepts have been stated. In Chapter IE, the method of approximate solution of ordinary differantial equation which are in the first order include the Graphic Methods, The Force Series Methods, The Succession Aproximate Method and Numerical Method which includes Euler Method, Runge - Kutta Method and Milne Method have been given. In the Fourth Chapter, some examples and comparison which belong to these methods have been made.