Forecasting and analysing sustainability of biodiesel production from waste cooking oils in Turkey till 2030 and generating decision support tools and sustainability scenerios
Türkiye'de 2030 yılına kadar atık pişirme yağlarından biyodizel üretimini tahmin etmek ve sürdürülebilirliğini analiz etmek, ilgili karar destek araçları ve sürdürülebilirlik senaryoları oluşturmak
- Tez No: 573243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2030 yılına kadar Türkiye'nin atık yemeklik yağlardan (özellikle ayçiçek yağı) biyodizel üretim potansiyelini hesaplamak, ve su kirliliğini önleme ve gelir getirileri gibi potansiyel çevresel ve ekonomik tasarrufları farklı biyolojik dönüşüm yollarına ve senaryolara dayanarak hesaplamaktır. Ayrıca, atık yemeklik yağ üretimini azaltmak ve biyodizel üretimi ve yeniden kullanımını etkinleştirmek için bir karar destek aracı ve sürdürülebilirlik senaryoları oluşturulmuştur. Ayçiçek yağı tüketim atıklarından biyodizel üretiminin, 2030 yılında, ayçiçeği tüketiminde kişi başına yıllık %2,0, %4,0 ve %6,0 artışa bağlı olarak yaklaşık sırasıyla 190,3, 244,9 ve 313,7 milyon litre olabileceği hesaplanmıştır. Aynı şekilde, Türkiye'nin ayçiçek yağı tüketim atıklarından elde edilebilecek biyodizel üretiminin kg, milyon litre, bu üretimlerin litre cinsinden dizel eşdeğeri ve TL cinsinden potansiyel meblağları sırasıyla; (i) ayçiçeği tüketimindeki kişi başına yıllık %2,0 artışa bağlı olarak 2030'da; 166.438.433 kg, 190,3 milyon litre, 175.398.310 litre ve 1.052.387.860 TL'dir (ii) ayçiçeği tüketiminde kişi başına yıllık %4,0 artışa bağlı olarak 2030'da; 214.232.224 kg, 244,9 milyon litre, 225.764.983 litre ve 1.354.589.899 TL, ve iii) ayçiçeği tüketiminde kişi başına yıllık %6,0 artışa bağlı olarak 2030'da; 274.427.503 kg, 313,7 milyon litre, 289.200.753 litre ve 1.735.204.520 TL olduğu tahmin edilmektedir. Son olarak, Türkiye'de ayçiçeği yağı tüketim atıklarından kaynaklı su kirliliği potansiyelinin 2030 yılında, ayçiçeği yağı tüketiminde kişi başına %2,0, %4,0 ve % 6,0 yıllık artışa bağlı olarak sırasıyla; 4.523, 5.822, 7.457 milyon m3 olduğu tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to calculate Turkey's biodiesel production potentials from cooking oil (specifically sunflower oil) wastes till 2030, and calculate potential environmental and economic savings such as water pollution prevention and income generations based on different bioconversion routes and scenarios. In addition, a decision support tool and sustainability scenarios are generated to reduce waste cooking oil generation and effective reutilization for biodiesel production. Biodiesel production from sunflower oil consumption wastes is projected to be nearly 190.3, 244.9, and 313.7 million litres in 2030 based on 2.0%, 4.0% and 6.0% annual increases in sunflower consumption per capita, respectively. Likewise, it is projected that biodiesel production from Turkey's sunflower oil consumption wastes in kg and million litres, diesel equivalent of these productions in litres and their potential net in TL will be (i) 166,438,433 kg, 190.3 million litres, 175,398,310 litres, and 1,052,389,860 TL in 2030 based on 2.0% annual increase in sunflower consumption per capita, (ii) 214,232,224 kg, 244.9 million litres, 225,764,983 litres, and 1,354,589,899 TL in 2030 based on 4.0% annual increase in sunflower consumption per capita, and iii) 274,427,503 kg, 313.7 million litres, 289,200,753 litres, and 1,735,204,520 TL in 2030 based on 6.0% annual increase in sunflower consumption per capita, respectively. Finally, water pollution potential of sunflower oil consumption wastes in Turkey is projected to reach 4,523, 5,822, 7,457 million m3 in 2030 based on 2.0%, 4.0% and 6.0% annual increases in sunflower oil consumption per capita, respectively.