Açıklanamayan yüksek maternal serum alfa-fetoprotein düzeyleri ile gebelik sonuçları arasındaki ilişki
The relationship between unexplained high maternal serum ALPHA-fetoprotein levels and adverse pregnancy outcomes
- Tez No: 573244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışma açıklanamayan yüksek maternal serum alfa-fetoprotein (MSAFP) seviyeleri ile kötü gebelik sonuçları, plasental komplikasyonlar ve yenidoğan sonuçları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Amacımız yüksek maternal serum alfa-fetoprotein seviyelerinin kötü gebelik sonuçlarını öngörmede etkili olup olmadığını değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif planlanmış olup Ocak 2013- Şubat 2019 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde üçlü veya dörtlü tarama testi yapılmış 213 hasta dahil edildi. Bu hastalar üçlü veya dörtlü test sonuçları incelenerek maternal serum alfa-fetoprotein düzeylerine göre iki gruba ayrıldı. Grup 1 (n=31) AFP değeri 2,00 MoM ve üzeri olan hastalar, Grup 2 (n=182) AFP değeri < 2,00 MoM olan hastalar olarak belirlendi. Hastaların demografik özellikleri, preeklampsi, preterm doğum, IUGR, oligohidramnios, fetal kayıp, preterm erken membran rüptürü, ablasyo plasenta, plasenta previa gibi gebelik komplikasyonları; ayrıca mevcut gebeliğin doğum şekli, doğum haftası, yenidoğan kilosu, 1. ve 5. dakika APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı ve neonatal mortalite durumları kaydedildi. BULGULAR: Gruplar arasında yaş (yıl), gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, normal doğum, sezaryen sayısı gibi demografik özellikler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Testin yapıldığı gebelik haftaları her iki grupta benzer bulunmuştur (p=0,669).Kötü gebelik sonuçlarına bakıldığında AFP MoM yüksek grupta, preterm doğum ve IUGR riksi anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla p=0,001, p=0,002).
Özet (Çeviri)
AIM: This study aims to investigate the relationship between unexplained high maternal serum alpha-fetoprotein levels and adverse pregnancy outcomes, placental complications and neonatal outcomes. Our purpose is to evaluate high maternal serum alpha-fetoprotein levels' effectiveness in predicting poor pregnancy outcomes. MATERIALS AND METHODS: This study was retrospectively planned and 213 patients who underwent triple or quad screening tests in Zeynep Kamil Women and Children's Hospital's Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2013 and February 2019 were included. These patients were divided into two groups according to maternal serum alpha-fetoprotein levels by examining triple or quad screening test results. Group 1 (n = 31) had AFP values of 2.00 MoM and above, and Group 2 (n = 182) had AFP values of 0.05). The gestational weeks at which the test was performed were similar in both groups (p = 0.6669). In terms of poor pregnancy outcomes, preterm delivery and IUGR were significantly higher in the high AFP MoM group (p = 0.001, p = 0.002, respectively).