Orman amenajmanında uzun süreli eta kestiriminin doğrusal programlama ile gerçekleştirilmesi
Forecasting of the long term allowable cut in forest management planning using linear programming
  1. Tez No: 38384
  2. Yazar: ALTAY UĞUR GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı» olması gereken kuruluştan uzak durumdaki varolan kuruluşu» kararlaştırılan düzenleme süreleri içinde olması gereken kuruluşa ulaştırmak» uzun süreli planlama boyunca alınacak eta miktarının dengeli olmasını sağlamak» gerçekleştirilen mali analizler ile planlama dönemi boyunca elde edilen toplam bugünkü net değer miktarının ençoklanmasını sağlamak ve ilk on yıllık plan dönemi için orman işletme planı öğelerini saptamaktır. Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü* nü planlamak için 436 adet“doğrusal programlama modeli”geliştirilmiştir. Bu modeller» amaç denklemi hem toplam eta» hem de toplam bugünkü net değere göre çözülmüş ve 212 adedi uygun bir çözüm vermiştir. Toplam bugünkü net değere göre geliştirilen modellerin amaç denklemi katsayılarının hesaplanması, ekonomik verilere dayanarak gerçekleştirilmiştir. Amaç denklemi toplam bugünkü net değer olan modeller içinde» en büyük amaç denklemi veren modellere göre uzun süreli planlama dönemi etası 9054041 m3 ve bugünkü net değer miktarı 63352171000 TL'dir. Amaç denklemi toplam eta alınması durumunda ise, toplam eta miktarı, toplam bugünkü net değer modellerine göre % 5.4 artmış» ancak toplam bugünkü net değer miktarı % 19.9 azalmıştır. Toplam bugünkü net değer modellerine göre ilk plan dönemi gençleştirme alanı 7029.5 hektar, ağaçlandırma alanı ise 3007.7 hektar olarak elde edilmiştir, tik plan dönemi etası ise 1000782 m3' dür. Toplam eta modellerinde ise ilk plan dönemi gençleştirme alanı 3546.0 hektar» ağaçlandırma alanı 6914.4 hektar, eta ise 492596 m3' tür. Anahtar Kelimeler : Orman Planlama, Uzun Süreli Planlama» Doğrusal Programlama, Optimizasyon VII
Özet (Çeviri)
FORECASTING OF THE LONG-TERM ALLOWABLE CUT IN FOREST MANAGEMENT PLANNING USING LINEAR PROGRAMMING SUMMARY The purpose of this study is to approximate the actual forest state to an optimal forest state within different conversion period lenghts» to ensure the sustainability of allowable cut over planning horizon > to maximize the total present net value calculated with financial analysis > and to provide the performance indicators of the forest management plan for the first plan period. A linear programming model that includes area control, volume control and allowable cut control was developed on used to test 436 different strategies for planning of Gazipaşa Forest Management Unit. These strategies aimed to maximize total allowable cut and present net value > but 212 models provided a feasible solution. The objective function of models developed with respect to total present net value was based on financial data that obtained from operational costs and income of the management unit. The solution that maximized the total present net value of the forest management unit was chosen as the best of solu tion. The value of the objective function is 63352171000 TL and the amount of the total volume is 9054041 m3. When the objective function was the total volume» the value of the total volume would increase a 5.4 percent and the amount of the total present net value would decrease an 19.9 percent. For the first plan period, when the objective function was the total present net value, the regeneration, afforest ation area and allowable cut was 7029.5, 3007.7 heetar and 1000782 m3, respectively, whereas, when the objective function was the total volume, the regeneration, afforest ation area and allowable cut was 3546.0, 6914.4 heetar and 492596 m3, respectively. Key Words : Forest Planning, Long-term Planning, Linear Programming, Optimization VIII