Çember ve kürede evritimin uygulamaları
Applications of inversion on the circle and sphere
  1. Tez No: 573277
  2. Yazar: ENGİN BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez çalışmasında çemberde ve küre üzerinde evritimin uygulamaları incelenmiştir. Evritim yardımıyla çembere ve küreye göre çemberin doğrunun ve kürenin simetrileri yansımaları incelenmiştir. Düzlem geometride birçok karmaşık çember sorusunun çözümünde nasıl kolaylıklar sağladığını yarıçaplar arasında nasıl bağlantılar elde edildiği uygulamalarla gösterildi. Ayrıca uzayda düzlem küre ilişkileri uzayda kürelere göre yansımalar incelenip bunlarla ilgili sonuçlar ve bu sonuçların bazı uygulamaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the applications of inversion on the circle and sphere are examined. By means of inversion, symmetry and reflections of circle, straight line and sphere have been examined with regard to circle and sphere. What convenience it provides in solving many complex circle questions in plane geometry and what links we get between radii have been shown with applications. Besides, as a result of examinations of plane and sphere relations in space and reflections in space regard to spheres, deductions concerning and some applications of thesse results these have been given.