Bazı konveks çok yüzlülerle elde edilen öklidyen olmayan geometrilerde evritimin incelenmesi
Investigation of inversion in some non-euclidean geometries induced by convex polyhedra
- Tez No: 808895
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde bir katalan cisim olan Disdyakis Dodecahedron ve bir arşimed cisim olan Cuboctahedron cisimlerini küre kabul eden Minkowski tipi geometrilerde evritim üzerine çalışılmıştır. Bu geometrilerde öncelikle metrikler izdüşüm yöntemiyle düzleme indirgenerek çembere göre, daha sonrasında ise uzayda kürelere göre evritim tanımlanmış ve özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, konveks çokyüzlülerle Minkowski geometrisi arasındaki ilişki incelenmiş ve evritimden kısaca bahsedilmiştir. İkinci bölümde metrik geometri, evritim, çapraz oran ve harmonik eşlenik kavramlarının tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde sırasıyla maksimum düzlemde çembere göre evritim ve Disdyakis Dodecahedron düzlemde çembere göre evritim, alt başlıklarıyla birlikte teorem ve ispatlarıyla verilmiştir. Son olarak dördüncü bölümde Cuboctahedron ve Disdyakis Dodecahedron uzaylarında küreye göre evritim üzerinde çalışılmış ve bu uzaylardaki çapraz oran ve harmonik eşlenikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis inversions have been studied in two Minkowski type geometries whose spheres are disdyakis dodecahedron which is a catalan solid and cuboctahedron which is an Archimedean solid. In that geometries inversions have been defined and investigated firstly with respect to a circle by reducing metrics with the projection method in the plane, after that inversions defined and investigated with respect to a sphere in the space. In the first chapter of this study, convex polyhedra, the relations between convex polyhedra and Minkowski Geometries and inversions are briefly mentioned. In the second chapter definitions metric, inversions, cross ratio and harmonic conjugates have been given. In the third chapter inversion with respect to a circle in the maximum plane and inversion with respect to a circle in the disdyakis dodecahedron plane, respectively, have been given with subsections, theorems and proofs. Finally in the fourth chapter inversions with respect to a sphere in the Cuboctahedron and the Disdyakis Dodecahedron spaces are studied and cross ratio and harmonic conjugates in this spaces are investigated.