Endüstriyel hammadde atıklarının yeniden kullanım alanlarının incelenmesi Yeniköy işletmesi örneği
Investigation of the re-use areas of industrial raw material wastes Yeniköy plant
  1. Tez No: 573286
  2. Yazar: OZAN ÇITIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında bir endüstriyel hammadde zenginleştirme tesislerinde oluşan atıklarının karakterizasyonu yapılıp, yeniden kullanımı alanları incelenmiştir. Endüstriyel hammaddelerin zenginleştirme prosesi olarak özel bir şirkete ait Feldispat Zenginleştirme Tesisi seçilmiştir. Söz konusu zenginleştirme tesisinin tüm hammadde girdileri ile ürün ve atık çıktılarını incelenerek atıkların tekrar kullanılabilirliği belirlenip, özellikle de feldispat flotasyonu atıklarının yeniden kullanılabilirliği konusuna yoğunlaştırılmıştır. Feldispat flotasyonu prosesi beslenen cevher içerisindeki istenmeyen titan, mika vb. malzemelerin feldispat içeriğinde yüzdürülmesi ile daha saf feldispat eldesinin çöktürülmesi daha kaliteli cevher üretilmesi amaçlanmaktadır. İstenmeyen malzemeler ile yüzdürülen atık düşük kalite feldispat cevheri muhteviyatındadır. Feldispat cevheri seramik, vitrifiye ve cam üretim sektörlerinde farklı endüstriyel minerallerden oluşan reçeteler için hammaddelerdir. İncelenen atıklarının alternatif hammadde olarak değerlendirilmesi için seramik üretimi faaliyetleri incelenmiştir. Çalışmaya konu atıkların incelenen fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri, düşük kalite ve koyu renkli ürünlerin üretilmesi için değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda feldispat flotasyon atıkları fiziksel olarak kil boyutunda olduğundan permeabilitesinin atıkların düzenli depolama sahalarının kapatılması aşamasında üst tabaka olarak kullanılabilirliği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, feldispat flotasyonu atıklarının tehlikelilik analizler ve toprak mineralleri kapsamında yapılan analizler sonucu marjinal tarım arazilerinde rehabilitasyonu için kullanılabilirliği sonucuna da ulaşılmıştır. Ayrıca, flotasyon prosesinden kaynaklanan endüstriyel atıksuların arıtılması sonrası yapılan analizlerde özellikle atıksu içerisindeki katı madde oranının flotasyon prosesinde kullanılabilirliğinin uygun olduğu sonucu varılarak, atıksuyun geri dönüşümlü olarak kapalı sistem kullanımın gerçekleşebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the characterization of wastes formed in industrial raw material enrichment plants and their reuse areas were examined. A private feldspar enrichment company was selected as an enrichment process of industrial raw materials. The reusability of all wastes was determined by examining all raw material inputs and outputs include as product or wastes in this enrichment plant. Particular attention was given to the reusability of feldspar flotation wastes. It was aimed to produce desired quality ore by floating undesirable impurities (titanium, mica, etc.) inside raw ore materials. Feldspar; is one of the raw materials used in the ceramic, vitrified and glass production sectors. In order to the wastes to be considered as alternative raw materials, the ceramics industry sector was primarily investigated. The physical, chemical and mineralogical properties of wastes was showed that waste can only be used in low quality and dark colored products. At the same time, feldspar flotation wastes were physically showed in clay size and had the similar permeability, so that it was confirmed that it could be suitable to use as top layer of landfills during the closure stage. Finally, it was concluded that feldspar flotation wastes can be used for the rehabilitation of marginal agricultural lands with according to the result of hazardous and soil minerals analyses undertaken during the thesis study. In addition, the analyses, done after the treatment process of the industrial wastewaters from the flotation process, showed that suspended solid materials in wastewater were under the limit discharge value. Therefor it is safe to use the treated wastewater in the facility as a closed loop water system.