Erişkin ataksi hastalarında lokal vibrasyon ve tüm vücut vibrasyon uygulamalarının postüral kontrol üzerine akut etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute effects of local vibration and whole-body vibration applications on postural control in adult patients with ataxia
- Tez No: 573303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, erişkin ataksi hastalarında lokal vibrasyon (LV) ve tüm vücut vibrasyon (TVV) uygulamalarının postüral kontrol üzerine akut etkilerinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla tek kör, randomize ve çapraz geçişli olarak planlandı. Çalışmaya yaş ortalaması 39,43 ± 9,67 yıl olan 21 ataksi hastası dahil edildi. Uygulamalar arasında bir hafta arınma süresi verilerek, her hastaya hem lokal hem de tüm vücut vibrasyon uygulaması yapıldı. Uygulama sırasına yazı-tura randomizasyon yöntemi ile karar verildi. Hastaların, performansa dayalı dengeleri (Mini-BESTest), gövde kontrolleri (Gövde Bozukluk Ölçeği), stabilite limitleri ve postüral salınımları (Bertec Balance Check ScreenerTM), yürüyüşün zaman – mesafe karakteristikleri (GAITRite), fonksiyonel mobilite becerileri (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi), yürüyüş performansları (10 Metre Yürüme Testi) ve statik dengeleri (Tek Bacak Duruş Testi) uygulama öncesi, uygulama sonrası 1. dk ve uygulama sonrası 60. dk olmak üzere 3 kere değerlendirildi. Çalışma sonucunda, sol stabilite limitini, uygulama sonrası 1. dk'de ve 60. dk'de, LV uygulamasının TVV uygulamasından daha fazla arttırdığı bulundu (p ˂ 0,05). Uygulama sonrası 1. dk'de stabilite limitleri stabilite skorunu, LV uygulaması arttırırken, TVV uygulamasının azalttığı bulundu (p˂0,05). Ayrıca, uygulama sonrası 1. dk'de sağ ve sol adım genişliğini, LV uygulaması arttırırken, TVV uygulamasının azalttığı bulundu (p ˂ 0,05). Sonuç olarak; lokal vibrasyon ve tüm vücut vibrasyon uygulamalarının, postüral kontrolün farklı parametrelerini akut olarak iyileştirebileceği görülmüştür. Çalışmamızın sonuçları, erişkin ataksi hastalarında rehabilitasyon hedefleri doğrultusunda ve bireye özel olarak seçilen etkin vibrasyon uygulamasının, hastaların rehabilitasyon süreçlerinde tamamlayıcı bir modalite olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Bu bağlamda çalışmamızın sonuçları, kronik ve uzun süreçli rehabilitasyon ihtiyacı olan ataksi grubunda, alternatif tedavi seçeneklerinin etkinliklerini göstermiş olması nedeniyle, hastanın ideal tedavi programına ulaşmasına da katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a single-blind, randomized and cross-over study to investigate and compare the acute effects of local vibration (LV) and whole-body vibration (WBV) applications on postural control in adult patients with ataxia. Twenty-one ataxia patients with a mean age of 39.43 ± 9.67 years were included in the study. Between the applications, one week wash-out period was given and both local and whole-body vibrations were applied to each patient. The application order was decided by coin toss randomization method. Performance-based balances (Mini-BESTest), trunk controls (Trunk Impairment Scale), limits of stability and postural sways (Bertec Balance Check ScreenerTM), gait time-distance parameters (GAITRite), functional mobility skills (Timed Up and Go Test), walking performances (10 Meter Walking Test) and static balances (One Leg Stance Test) of the patients were evaluated 3 times before application and 60 seconds and 60 minutes after application. As a result of the study, it was found that LV application increased the left limits of stability more than TVV application at 60th and 60th minutes after the application (p ˂ 0.05). Stability limits stability score were found to increase the at the 60th post-application period, while LV application increased while TVV application decreased (p˂0.05). In addition, it was found that LV application increased the right and left step width at 60th post-application, while TVV application decreased (p ˂ 0.05). As a result, local vibration and whole-body vibration applications can improve the different parameters of postural control acutely. The results of our study showed that effective vibration application, which was selected individually for adult patients with ataxia in line with rehabilitation goals, could be used as a complementary modality in the rehabilitation processes of the patients. In this context, the results of our study will contribute to the patient's access to the ideal treatment program because of the effectiveness of alternative treatment options in the ataxia group in need of chronic and long-term rehabilitation.