Ailevi akdeniz ateşi hastalarında oksidatif stres belirteci iskemi modifiye albumin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress specific ischemia modified albumin levels in family mediterranean fever patients
  1. Tez No: 522823
  2. Yazar: YUSUF ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKAR, UZMAN ZEYNEP ALTIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA), MEFV genindeki mutasyonlarla ilişkili, tekrarlayan periyodik ateş atakları ve bu ataklar arası dönemde de kronik inflamasyonla seyreden otoinflamatuar bir hastalıktır. Süregelen kronik inflamasyon; iskemik hadiseler, ateroskleroz ve artmış kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. İskemik olaylar sırasında oluşan oksidatif serbest radikaller, albumin molekülünde kimyasal değişiklikler yapar ve ortaya çıkan yeni molekül iskemi modifiye albumin (İMA) olarak adlandırılır. Bu çalışma son yıllarda özellikle bir çok kronik inflamatuar hastalıklarda üzerine çalışmalar yapılan, iskemiyi göstermedeki önemi kanıtlanmış İMA düzeylerinin ataksız dönemdeki AAA hastalarında değerlendirilmesi amaçlı yapılmıştır. Çalışmamıza diyabetes mellitus, hipertansiyon ,böbrek yetmezliği, serebrovasküler hastalık gibi ek hastalık öyküsü olmayan ve sigara içmeyen 18 yaş üstü 40 AAA, 40 Ankilozan Spondilit (AS), 39 sağlıklı erişkin kontrol dahil edildi. Hastaların ve sağlıklı kontrollerin cinsiyet, yaş, vücut ağırlığı, boy, vücut kitle indeksi , biyokimyasal tetkikleri, tanı alma süreleri ve varsa genetik mutasyonları kaydedildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar ve sağlıklı kontollerden İMA çalışılması için venöz kan örneği jelli düz biyokimya tüplerine alındı. Ölçümler Biyokimya Laboratuvarı'nda Shimadzu UVmini-1240 spektrofotometre cihazı ile yapıldı. Gruplar arasında cinsiyet, VKİ, çalışılan laboratuar değerleri dağılımında istatiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı. AAA hasta grubu ile sağlıklı kontrol arasında istatistiksel yaş farkı olmasına rağmen, herhangi bir grupta yaş ile İMA arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. İMA düzeyleri bakıldığında, AAA hastalarının ortalama değeri 0,569±0,11, AS hastalarının 0,599±0,15 olup en yüksek değere sahipti ve kontrol grubunun 0,524±0,06 olup en düşük ortalamaya sahip olarak bulundu., AS hasta grubu ve kontrol grubu arasındaki farkın istatistiki anlamlılığa neden olduğu görüldü (p=0,01).
Özet (Çeviri)
In Familial Mediterranean Fever (FMF), the inflammation is associated with ischemic episodes, atherosclerosis and increased risk of cardiovascular events. This study was conducted in order to evaluate IMA level which was proven to be significant in ischemia, in the FMF patients who do not have an active attack. For our study, 40 non-smokers, 18 years old and above patients with known FMF diagnosis but without any comorbidities such as diabetes mellitus, hypertension, renal failure and cerebrovascular diseases, 40 Ankylosing Spondylitis (AS)patients with the same conditions and 39 control health adults were included. The gender, age, weight, height, body- mass index (BMI), biochemical analysis, the date of initial diagnosis and genetic mutations (if applicable) of the patients and the control group were recorded. In order to study IMA level in the patients and control groups, venous blood samples were collected in the gel tubes that are without specific feature. The measurement was performed by Shimadzu UVmini-1240spectrophotometer in biochemistry laboratories. Between the groups, there was no statistically significant difference in gender, BMI and laboratory analysis that were studied by the researchers. Even though there was a statistically significant difference between the mean age of the FMF patient group and control group, there was no correlation between age and IMA level in any of the groups. When we check the IMA levels of the groups, the mean level was 0,569±0, 11, 0,599±0, 15 and 0,524±0, 06 respectively for FMF, AS and control groups. The statistically significant difference was created by the difference between AS and control groups.