Periferal nöropatili hastalarda lumbal stabilizasyon egzersizleri ve konnektif doku masajının nöropatik ağrı, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerin incelenmesi
Investigation of the effects of lumbar stabilization exercises and connective tissue massage on neuropathic pain, functional capacity and quality of life in patients with peripheral neuropathy
- Tez No: 573304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı; nöropatik ağrılı hastalarda ağrı şiddeti, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine lumbal stabilizasyon egzersizleri ve konnektif doku masajının etkinliğini kontrol grubu ile karşılaştırarak araştırmaktı. Çalışmaya ince lif nöropati tanılı, nöropatik ağrısı bulunan 22 olgu dâhil edildi. Birinci grup (n=8) lumbal stabilizasyon egzersizleri, ikinci grup (n=8) konnektif doku masajı (KDM) ve üçüncü grup (n=6) sadece medikal tedavi uygulanan kontrol grubu olarak belirlendi. Olgular, 6 hafta haftada 2 gün tedavi programına alındı. Tedavi öncesi ve sonrası, ağrı şiddeti (sayısal değerlendirme ölçeği), ağrı niteliği (Nöropatik Ağrı Ölçeği (NAÖ)), fonksiyonel kapasite (Kısa Ağrı Envanteri (KAE)) ve yaşam kalitesi (Nöropatik Ağrının Yaşam Kalitesi Üzerindeki Etkisi Anketi) değerlendirildi. Egzersiz ve KDM gruplarında, tedavi sonrası“ortalama ve en şiddetli ağrı”şiddetinde azalma anlamlı iken (p0.05). Sonuç olarak, bu tedavilerin nöropatik ağrılı kişilerde medikal tedaviyi destekleyen bir yaklaşım olarak klinikte ağrı şiddetini azaltmada etkili bir tedavi seçeneği olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effectiveness of lumbar stabilization exercises and connective tissue massage on pain severity, functional capacity and quality of life in patients with neuropathic pain by comparing with a control group. Twenty-two patients with neuropathic pain diagnosed with small fiber neuropathy were included in the study. The first group (n=8) consisted of lumbar stabilization exercises, the second group (n=8) consisted of connective tissue massage (CTM) and third group (n=6) was a control group receiving only medical treatment. Patients were included in the treatment program twice a week for six weeks. Pain intensity (numerical assessment scale), pain quality (Neuropathic Pain Scale (NAI)), functional capacity (Brief Pain Inventory (BPI)) and quality of life (Neuropathic Pain Impact on Quality-of-Life Questionnaire) were evaluated before and after treatment. In the exercise and the CTM groups,“average and most severe pain”intensity decreased statistically, but only“most severe pain”intensity was significant when compared with the control group. There was an improvement in 'sharp and dull' parameters in exercise group and in 'sharp and hot' parameters in the CTM group in NPS (p0.05). In conclusion, it is thought that these treatments can be used as an effective treatment option to reduce the intensity of pain in the clinic as an approach that supports medical treatment in people with neuropathic pain.