Gebelerin karar verme stilleri ve doğum beklentilerinin doğum şekli tercihleri üzerine etkisi
Effects of decision making styles and birth expectations of pregnants on type of delivery preferences
- Tez No: 573313
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma gebelerin karar verme stilleri ve doğum beklentilerinin doğum şekli tercihleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla, 15 Haziran 2016-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında Rize Devlet Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı kesitsel tipte yapılan araştırmanın örneklemini en az 20. gestasyonel haftada olan, gebeliğe etki eden herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan, Türkçe konuşma ve anlama problemi olmayan, çalışmaya katılmaya gönüllü 900 gebe oluşturmaktadır. Araştırmada verileri Deniz (2004) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Melbourne Karar Verme Stilleri Ölçeği 1-2”ve Körükcü ve Kukulu (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan“ Wijma Doğum Beklentisi/Deneyim Ölçeği A”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Ki Kare Testleri ve korelasyon analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada gebelerin doğum şekli tercihleri incelendiğinde; %71,8'inin (n:646) normal vaginal doğum, % 28,2'sinin (n:254) sezaryen doğum yapmak istediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 15 June 2016 and 15 May 2017 in Rize State Hospital in order to determine the effect of pregnant women's decision making styles and birth expectations on their prefererence of childbirth. In this descriptive crosssectional study, the sample consisted of 900 pregnant women who were at least 20 gestational weeks, did not have any chronic diseases affecting pregnancy, could speak Turkish and had no understanding problems and volunteered to participate in the study. In the resarch, the data were collected by using“Melbourne Decision Making Styles Scale 1-2'' which was adapted into Turkish by Deniz (2004) and”Wijma Delivery Expectancy / Experience Scale A'' adapted by Körükcü and Kukulu (2008). The data were analyzed using Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Chi Square Tests and correlation analyzes. When the type of delivery preferences of the pregrants were examined, it was determined that %71,8 (n:646) of them preferred normal vaginal delivery and %28,2 (n:254) of them preferred to have cesarean delivery.