Sezaryen olan lohusalara verilen eğitimin doğum sonu yaşam kalitesine etkisi
The effect of education provided to postpartum women who underwent a cesarean section on their quality of life
  1. Tez No: 573314
  2. Yazar: NİLAY ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, sezaryen olan annelere ev ziyareti yoluyla verilen eğitimin doğum sonu yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel bir çalışma araştırmadır. Araştırmanın verileri Aralık- Şubat 2019 tarihleri arasında, İstanbul Bahçelievler Erzurumlu İbrahim Hakkı Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı doğum sonrası 1-6 haftasındaki sezaryen olan kadınlardan toplanmıştır. Örneklem büyüklüğü belirlemede G*Power 3.1.5 Programı kullanılmış ve 30 deney 30 kontrol grubu olmak üzere 60 lohusa dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Pamela Hill tarafından geliştirilen Doğum Sonu Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Deney grubundaki lohusalar, ev ziyareti yoluyla birebir eğitim almış, kontrol grubundaki kadınlara ise rutin izlemler sırasında yer alan doğum sonu bilgilendirme yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, ki-kare, Mann-Whitney U test ve t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of education provided through home visits to mothers who had undergone a cesarean section on their postpartum quality of life. This quasi-experimental study carried out pre- and post-tests on experimental and control groups. The study data were collected between December 2018 and February 2019 from women registered at the Erzurumlu İbrahim Hakkı Family Health Center in Bahcelievler, Istanbul who had recently undergone a cesarean section and were currently in their 1st-6th week after birth. The sample size was determined using the G*Power 3.1.5 program. Sixty postpartum women were included in the study (30 in the experimental group and 30 in the control group). The data were collected using an Introductory Information Form and the Maternal Postpartum Quality of Life Questionnaire (MAPP-QOL) developed by Pamela Hill. The postpartum women in the experimental group received education through home visits while the women in the control group only received the postpartum information which is included in routine follow-ups. The data were analyzed with mean, chi-square, Mann Whitney U test and t-test. The total MAPP-QOL mean score of the experimental group at pre-test was 18.11±1.19 and was 19.27±0.90 at post-test.