Evli kadınlarda üreme sağlığı sorunlarında sağlık arama davranışları
Married women's health-seeking behaviors for problems regarding reproductive health
  1. Tez No: 573315
  2. Yazar: SELİN GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. FİLİZ OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, evli kadınlarda üreme sağlığı sorunlarında sağlık arama davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri Aralık 2018-Şubat 2019 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı kamu hastanesine başvuran 353 evli kadından toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Demirci (2004) tarafından geliştirilen“Evli Kadınların Üreme Sağlığını Koruyucu Tutumlarını Belirleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada ölçeğin Cronbach alpha katsayısı; 0.82 olarak hesaplanmıştır. Araştırmaya katılan kadınların çoğunluğunun 25-29 yaş grubunda olup yaş ortalaması 34.02±8.54, gebelik sayısı ortalaması 2.30±1.29'dur. Kadınların %35.4'ü anormal akıntı ve kötü koku, %43.6'sı kaşıntı, yanma ve kızarıklık, %20.4'ü disparoni, %27.5 son üç ayda alt karın ağrısı, %17'si dizüri şikayeti olduğunu ve %12.7'si her ay genital sağlık sorunu yaşadığını ve %34.3'ü bu şikayetlerin günlük yaşamını etkilediğini ifade etmiştir. Kadınların %58.1'i üreme sağlığı sorunu yaşadığında ilk başvurduğu yerin kamu hastanesi olduğu, %15'i son üç ayda sağlık sorunu yaşadığı halde hastaneye gitmediğini, %52.5'i şikayetleri ancak günlük işlerini etkilerse hastaneye gittiğini, %26'sı kendiliğinden geçeceğini düşündüğü için hastaneye gitmediğini söylemiştir. Araştırmaya katılan kadınların ÜSBÖ toplam puan ortalaması 129.43±20.20 olup orta seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MARRIED WOMEN'S HEALTH-SEEKING BEHAVIORS FOR PROBLEMS REGARDING REPRODUCTIVE HEALTH This study was conducted to determine married women's health-seeking behaviors in problems regarding reproductive health. Study data were obtained from 353 married women applying to the public hospital where the study was conducted between December 2018 and February 2019. Study data were obtained through an introductory information form that researcher prepared based on the literature review and Scale for Determining the Protective Attitudes of Married Women towards Reproductive Health (SDRH) developed by Demirci (2004). The Cronbach α coefficient of the scale was 0.82. Most of the participants were between the ages of 25 and 29 years. Their mean age was 34.02±8.54 and their mean number of pregnancies was 2.30±1.29. Of the women, 35.4% had abnormal discharge and fetid odor; 43.6% had pruritus, burning sensation, and rash; 20.4% had dyspareunia; 27.5% had hypogastric pain for the past 3 months; 17% had dysuria; and 12.7% had genital problems every month, with 34.3% saying that these problems affected their daily lives. Of the women, 58.1% preferred the public hospital at first when they had problems regarding reproductive health, 15% did not go to hospital earlier even though they had the problem for the past 3 months, 52.5% went to hospital only when their complaints affected their day work, and 26% did not go to the hospital earlier because they thought that these problems would go away by themselves. Participants' total mean SDRH score was 129.43±20.20 and was moderate.