Yol üst yapı tasarımındaki bozulmalar ve mersin örneğinin incelenmesi
Ways to reduce the lack of comfort on concrete roads
- Tez No: 573323
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türkiye'de genç nüfus her geçen gün artmaktadır. Bu durum araç trafiğini yoğunlaştırmak ile birlikte karayollarımızda önemli problemlere sebep olmaktadır. Ülkemizdeki yol yapıları donanım yetersizliği ve geçmiş dönem eksik yapılandırmaları sebebiyle yol üst yapısında bir takım hasarlar oluşmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerden biri olan Türkiye'de karayolunda yapılan yatırımların hem ekonomik hem pratik hem de uzun vadede onarım masrafı gerektirmeyecek şekilce yapılması gerekmektedir. Bu araştırmada karayolu üstyapılarında meydana gelen bozulmalardan ve bunlara karşı uygulanacak bakım onarım çalışmalarından bahsedilmiştir. Mersin ilinde meydana gelen yüzey bozulmalarına değinilmiş, örneklemeler yapılmış ve çözüm yolları hakkında bilgi aktarımı yapılmıştır. Mersin ili çevre ve iklim şartları göz önüne alındığında sıcaklık ve nem faktörleri göz önüne alınarak kaplama tipi seçimi yapılmalı ve yapımsal hatalardan kaçınılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkey's young population is increasing every day. This situation is causing major problems to intensify our highways with vehicular traffic. Make way for our country, and past a number of hardware failure occurs in the way the superstructure damage due to incomplete configurations. the investments made in Turkey, one of the developing countries in the highway needs to be done by both practical and economical manner and does not require any repair costs in the long term. In this study, it is mentioned about the deterioration of the highway pavements and maintenance and repair work to be done against them. Surface defects occurring in Mersin were mentioned and samples were made and information was given about the solutions.