Eklem kıkırdak defektlerine hücreden arındırılmış insan plasentası, mezenkimal kök hücre ve PRP kombinasyonlarının uygulanması ile histolojik iyileşmenin değerlendirilmesi - sıçan modeli-
Evaluation of histological healing of the articular cartilage defects with application of decellularised human placenta scaffold, mesenchymal stem cells and PRP combinations - rat model-
- Tez No: 573322
- Danışmanlar: PROF. EGEMEN TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Eklem kıkırdağı hiyalin kıkırdak yapısında olup hasar gördüğü zaman iyileşme kapasitesi oldukça düşük bir dokudur. Henüz optimal bir tedavi yöntemi tanımlanmış olmasa da doku mühendisliği çalışmaları kıkırdak defektleri tedavisinde umut vaat etmektedir. Bu amaçla hücreden arındırılmış insan plasentasının kıkırdak defektlerinin iyileşmesinde etkili bir biyoçatı olabileceği hipotez edilmiştir. Bu etkinin mezenkimal kök hücre ve PRP eklenmesi ile arttırılacağı öngörülmüştür. Etik kurul onayı alınarak çalışmamız sıçan modeli olarak tasarlandı. Denekler her grupta 7 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Bütün gruplarda her iki dize troklea bölgesine 2mm çapında osteokondral defekt oluşturuldu. Kontrol (K) grubuna herhangi bir işlem uygulanmadı. P grubuna sadece hücreden arındırılmış insan plasentası biyoçatısı, PK grubuna plasenta biyoçatısı ile birlikte 10⁶ mezenkimal kök hücre, PP grubuna plasenta biyoçatısı ile birlikte PRP, PKP grubuna ise plasenta biyoçatısı,10⁶ mezenkimal kök hücre ve PRP birlikte uygulandı. Sıçanlar 12 hafta takip sonrası ötenazi edilerek iyileşme International Cartilage Repair Score-2 skorlama sistemi kullanılarak histolojik olarak incelendi. Veriler istatistiksel olarak incelendiğinde tüm deney gruplarının skorları kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Elde ettiğimiz sonuçlara göre kıkırdak defektleri iyileşmesinde hücreden arındırılmış insan plasentası etkili bir biyoçatıdır. Plasenta biyoçatısının etkinliği mezenkimal kök hücre ve PRP eklenmesi ile artırılabilir. En fazla etki plasenta biyoçatısı ile birlikte mezenkimal kök hücre ve PRP eklenmesi durumunda görülebilir.
Özet (Çeviri)
The articular cartilage is of a hyaline cartilage structure and the healing capacity is very poor when it is damaged. Although an optimal treatment method has not been defined, tissue engineering studies are promising in the treatment of cartilage defects. For this purpose, it has been hypothesized that the decellularized human placenta may be an effective scaffold in repairing of cartilage defects. Its effect could be increased by the addition of mesenchymal stem cells and PRP. Our study was designed as rat model after approval of the ethics committee. The subjects were divided into 5 groups of 7 animals in each group. In all groups, 2 mm diameter osteochondral defect was formed in trochlea regions of their knee, bilaterally. No additional procedure was performed in Control (K) group. Only the decellularized human placenta scaffold was applied to the P group, together with the placental scaffold 10⁶ mesenchymal stem cells was applied to the PK group, together with the placental scaffold PRP was applied to the PP group and together with the placental scaffold, 10⁶ mesenchymal stem cells and PRP was applied to the PKP group. Rats were histologically evaluated with International Cartilage Repair Score-2 after they were euthanized following 12 weeks of follow-up. After the statistical analysis of the data, the scores of all experimental groups were significantly higher than the control group (p 0.05). According to our results, the decellularized human placenta is an effective scaffold in the healing of cartilage defects. The efficacy of the placental scaffold can be increased by the addition of mesenchymal stem cells and PRP. The maximal effect can be observed with addition of mesenchymal stem cells and PRP together in combination with placental scaffold.