Investigating the effectiveness of ARCS based instructional materials enhanced with augmented reality on esp vocabulary achievement and motivation
Özel amaçlı İngilizce öğretiminde artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş ARCS model tabanlı öğretim materyallerinin öğrencilerin kelime başarısına ve motivasyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 573364
  2. Yazar: BUKET TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DELİALİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma ARCS model tasarıma göre geliştirilmiş ve artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş öğretim materyallerinin, mühendislik alanındaki özel amaçlı İngilizce kelimeleri öğrenirken, öğrencilerin kelime başarısına ve motivasyonlarına olan etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma 6 haftalık süreçte, 67 öğrenci ile Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilmiştir. Deney grubu özel amaçlı İngilizce kelimelerini ARCS tabanlı öğretim materyalleriyle mobil bir artırılmış gerçeklik uygulaması kullanarak öğrenirken, kontrol grubu aynı kelimeleri uygulama olmadan öğrenmiştir. İki gruba da kelime başarı testi ön test ve son test olarak verilmiştir. Müdahalenin sonunda deney grubu motivasyon anketini yapmıştır ve öğrencilerin onuyla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Bu karma metotlu araştırmada, yarı deneysel tasarım yöntemleri, nicel veri için takip edilmiştir. Kelime başarı testleri, ARCS tabanlı öğretim materyalleri ve mobil artırılmış gerçeklik içeren öğrenim ortamına sahip deney grubunun geleneksel öğrenme ortamına sahip kontrol grubundan anlamlı olarak daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde, motivasyon ölçeği göstermiştir ki motivasyon seviyelerinde deney grubunun lehine anlamlı bir fark vardır. Görüşmelerin sonuçları göstermiştir ki öğrencilerin algıları oldukça olumludur ve gelecekteki çalışmalarında da artırılmış gerçeklik uygulaması kullanmaya heveslidirler. Karşılaştıkları zorluklardan da bahsetmişlerdir, ancak bunları çok önemli bulmamışlardır. Öğretim materyalleri mobil artırılmış gerçeklik ile sunulduğunda ve ARCS model tasarım prosedürlerine göre geliştirildiğinde, özel amaçlı İngilizce kelimelerinin başarısı, motivasyon ve öğrencilerin olumlu algıları için etkili olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of instructional materials which were developed regarding ARCS model of motivational design and enhanced with augmented reality (AR) on students' vocabulary achievement and motivation while learning ESP vocabulary in the field of engineering. The study was conducted at the School of Foreign Languages, Gazi University with 67 upper-intermediate level students for a 6-week period. The experimental group learned ESP vocabulary with ARCS based instructional materials by using a mobile AR application, whereas the control group learned the same words without the application. Both groups were given a vocabulary achievement test as a pre-test and post-test. The experimental group took the motivation survey and ten of the students were interviewed at the end of the intervention. In this mixed method study, quasi-experimental design procedures were followed for the quantitative data. Findings of the vocabulary achievement tests revealed that the experimental group significantly performed better than the control group. Likewise, motivation survey demonstrated there was a significant difference for the motivation level in favor of the experimental group. The findings of the semistructured interviews indicated the students' perceptions were highly positive and they were willing to use it in their future studies, too. They also mentioned the technological challenges they faced, but they did not find them significant. It is concluded that when instructional materials are presented with mobile AR applications and developed according to ARCS motivational design procedures, it can be effective for ESP vocabulary achievement, motivation and students' positive perceptions.