Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda video oyunları tabanlı egzersiz eğitiminin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of video games-based exercise training on pain, functionality and quality of life in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 645460
  2. Yazar: HİLAL ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜMHAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmamızın amacı subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda konservatif fizyoterapi ile birlikte uygulanan video oyunları tabanlı egzersiz eğitiminin etkinliğini araştırmaktır. Çalışmamıza subakromiyal sıkışma sendromu tanılı 40-65 yaş arasındaki Neer evrelemesine göre Evre II ve Evre III sınıflamasına dahil olan olgular alındı. Çalışmamıza dahil edilen 50 hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba (n=25) konservatif fizyoterapi ve video temelli yaklaşım egzersizleri, ikinci gruba (n=25) sadece konservatif fizyoterapi uygulandı. Her iki grup da 20 seans tedaviye alındı. Olgular tedavi öncesi ve tedavi sonrası ağrı (VAS), eklem hareket açıklığı ve ağrılı ark (gonyometre), kas kuvveti (dinamometre), eklem pozisyon hissi (lazer imleç yardımlı açı tekrarlama testi), fonksiyonellik (DASH ve SPADI), yaşam kalitesi (SF-36 Kısa Form) açısından değerlendirildi. Her iki grupta da ağrı şiddetinde ve ağrılı ark değerlerinde azalma, eklem hareket açıklığı ve kas kuvveti değerlerinde artış, eklem pozisyon hissi deviasyonlarında azalma, fonksiyonellik düzeyinde artış ve yaşam kalitesinde iyileşme görüldü (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effectiveness of video games-based exercise training administered in conjunction with conservative physiotherapy in patients with subacromial impingement syndrome. We included patients with subacromial impingement syndrome between 40 and 65 years of age in Stage II and III classification according to Neer staging. The 50 patients included in our study were randomly divided into two groups. Conservative physiotherapy and video-based exercise training were applied to the first group (n=25), while only conservative physiotherapy was administered to the second group (n=25). Both groups were treated for 20 sessions. Patients pre and post-treatment pain (VAS), range of motion, and painful arc (gonyometer), muscle strength (dynamometer), joint position sense (laser pointer assisted angle reproduction test), functionality (DASH and SPADI), quality of life (SF-36 Short Form) were evaluated. In both groups, pain intensity and painful arc values were decreased, range of motion and muscle strength values were increased, joint position sense deviations decreased, functional level and quality of life were improved (p0.05).