SILAR yöntemi ile hazırlanan bakır (I) oksit ince filmlerin fiziksel özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical properties of copper (I) oxide thin films prepared by SILAR method
- Tez No: 573376
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, Cu2O filmleri CuSO4•5H2O kullanılarak SILAR (Ardışık İyonik Tabaka Adsorpsiyon ve Reaksiyon Yöntemi) yöntemi ile 70 oC gibi düşük bir sıcaklıkta cam alttabanlar üzerinde 10, 20, 30 daldırma döngüleri ile hazırlandı. Cu2O ince filmlerin yapısal, optik, morfolojik özellikleri araştırıldı. X-ışını kırınımı (XRD) analizlerinden Cu2O ince filmlerin polikristal yapıda ve kübik fazda oldukları bulundu. Film kalınlığının artmasıyla kristalleşmenin arttığı görüldü. Ultraviolet-visible (UV-vis) spektrofotometresi verilerden; Cu2O ince filmlerin optik geçirgenlik (T%), optik soğurma (A), yansıma katsayısı (%R), enerji bant aralığı (Eg), kırılma indisi (n), sönüm katsaysı (k), reel ve imajinel dielektrik katsayısı (ε1 ve ε2) değerleri bulundu. Cu2O ince filmlerin kalınlık değerlerinin artışı ile enerji bant aralığı değerlerinin azaldığı görüldü. FE-SEM (Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskopu) görüntülerinden film kalınlığının artışı ile filmin küresel yapıda düzgün bir dağılım gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Cu2O films were prepared using copper salt (CuSO4•5H2O) with SILAR (Succesive Ionic Layer Adsorption and Reaction) method at low temperature (70 oC) on a glass substrate with 10, 20 and 30 immersion cycles. Structural, optical, morphological and electrical properties of the Cu2O thin films were investigated. X-ray diffraction (XRD) analysis showed that Cu2O thin films were polycrystalline and cubic phase. It was seen that crystallization increased with increasing film thickness. It was seen that crystallization increased with increasing film thickness. From the Ultraviolet-visible (UV-vis) spectrophotometer data; optical trasmission (T%), optical absorption (A), reflection coefficient (R%), energy band gap (Eg), refractive index (n), extinction coefficient (k), real and imaginative dielectric coefficient (ε1, ε2) values of Cu2O thin films were found. As thickness value of Cu2O thin films increased the energy band gap values decreased. From FE-SEM (Alan Emisyonlu Taramalı Elektron Mikroskopu) images, it was seen that the films showed a uniform distribution in spherical structure with increasing film thickness.