Bazı baklagil ağaç yapraklarının anti metanojenik potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of anti methanogenic potentials of some leguma tree leaves
- Tez No: 573375
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, türün bazı baklagil ağaç yapraklarının anti –methanogenic özellikleri olan etkisini in vitro gaz üretim tekniği kullanarak belirlemektir. Bu çalışmada top akasya, pembe çiçekli akasya, yalancı akasya, gülibrişim, kurşun ağacı, gladiçya ve keçiboynuzu ağacı yaprakları incelenmiştir. Ağaç yaprakların kimyasal kompozisyonu, gaz üretimi, metan üretimi, sindirim derecesi, PF, MP, MPSE ve ME değerleri türe bağlı olarak değişmiştir. Baklagil kökenli ağaç yapraklarının ham protein oranları %8.43 ile 18.88 arasında değişmiş olup, en yüksek protein içeriğine pembe çiçekli akasyada bulunmuştur. Baklagil ağaç yapraklarının gaz üretim değerler, net metan üretim değerleri, ME değerleri sırasıyla 51.00 ml ile 70.20 ml, 5.78 ml ile 10.47 ml, 5.69 MJ/kg ile 7.34 MJ/kg değerler arasında değişmiştir. Ağaç yapraklarının yüzdelik gerçek sindirim derece içerikleri %37.36 ile 65.25 arasında değişmiştir. En düşük keçiboynuzu yaprağında bulunurken en yüksek gülibrişim yaprağında bulunmuştur. Ağaç yapraklarının GSKM, PF, MP, MPSE içerikleri sırasıyla 188.63 mg ile 329.92 mg, 3.61 ile 6.02, 73.79 g/KM ile 193.66 g/KM , %38.88 ile 63.25 arasında değişmiştir. Bu çalışmadaki baklagil ağaç yapraklarından kurşun, top akasya, pembe çiçekli akasya, keçiboynuzu ve gülibrişim yaprakları düşük anti-metanojenik etkiye sahiptir. Bu çalışmaya konu olan baklagil ağaç yapraklarının ruminant hayvanların yaşama ve verim payına katkıda bulunacak protein ve enerji içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Kondense tanen içerikleri yüksek olduğundan proteinlerin kullanımını kısıtlayabileceğini göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to determine the effect of species on the anti-methanogenic potential of seven different legume tree leaves using in vitro gas production technique. In the current experiment the levaes of Robinia pseudoecacia Umbracuifera, Robinia hispida, Robinia pseudoacacia, Albizia julibrissin, Leucaena leucocephala, Gleditsia triacanthos and Ceratonia siliqua were studied. Chemical composition of the leaves, gas production, methane production, digestibility, partitioning factor, mikrobiyal protein, efficiency of microbial protein synthesis and metabolisable energy values changed depending with the species. Crude protein content of legume tree leaves ranged between 8.43% and 18.88% and the highest protein content was found in the leaves of Robinia hispida. Gas production values, net methane production values and ME values of legume tree leaves ranged from 51.00 ml to 70.20 ml, 5.78 ml to 10.47 ml, 5.69 MJ /kg DM to 7.34 MJ / kg DM, respectively. The percentage of true digestibility of tree leaves ranged from 37.36 to 65.25%. The lowest was found in the Ceratonia siliqua leaf while the highest was found in the Albizia julibrissin leaf. True digestible dry matter, partitioning factor, microbial protein and efficiency of microbial protein synthesis of tree leaves were 188.63 mg and 329.92 mg, 3.61 and 6.02, 73.79 g/DM and 193.66 g / DM, 63 and 38.88%, respectively. Tree leaves such as Leucaena leucocephala, Robinia pseudoecacia Umbracuifera, Robinia hispida, Ceratonia siliqua and Albizia julibrissin have low anti-methanogenic potential. Tree leaves studied in the current experiment have protein and energy values which have a important contribution to meet the requirement of the maintenance and production of ruminant animal. However the high condensed tannin contents of some of legume trees has to be taken into consideration when these leaves are included into diets. High condensed tannin in diets may have a detrimental effect on protein utilisation.