3 boyutlu lazer tarayıcı tasarımı ve imalatı
Design and construction of a 3-D scaner
  1. Tez No: 573421
  2. Yazar: İSMAİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu bir tarayıcısı tasarlanarak imal edilmiştir. 3B tarayıcısı, düşey eksende dönen bir elemanın üst ucuna iki ucundan yataklanan birbirlerine seri olarak millerle bağlanan üç adet elemandan oluşmaktadır. Tarama sırasında en uçtaki elemanının ucu yüzeye temas ettirilerek noktanın koordinatları ölçülerek kayıt edilmektedir. Elemanların dönme merkezleri arası mesafeler ile elemanların birbirleri arasındaki açıların trigonometrik parametreleri kullanılarak yüzey noktalarının X, Y, Z koordinatlarını belirlemektedir. Elemanların eksenler arası açıları ölçmek için hareket eksenleri olan, biri düşey, diğer üçü de yatay eksende olmak üzere 4 adet artırımlı tip enkoder kullanılmıştır. Sistemde kullanılan Delta marka 28SV tipi bir Plc ile on-line olarak puls olarak okunan enkoderler verileri, önce açılara daha sonra da radyana dönüştürülmektedir. Eleman boyları ile eklemler arası açıların sinüs veya kosinüs değerleri ile matematik fonksiyonları kullanılarak hazırlanan Plc programıyla nokta koordinatları on-line olarak belirlenerek Plc hafızasına kaydedilmektedir. Plc hafızasındaki nokta koordinat dataları on-line olarak KEPserver programı ile Microsoft Excele programına aktarılmaktadır. Excell kaydedilen veriler, operatör vasıtasıyla ThreeDIFY programına aktarılarak 3B nokta bulutu ile değişik özelliklerde 3B yüzeye dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a three- dimensional scanner is designed and manufactured. The 3D scanner consists of three elements which are connected to each other in series by shafts, which are mounted at both ends to the upper end of a rotating element in the vertical axis. During scanning, the tip of the end element is contacted with the surface and the coordinates of the point are measured and recorded. It determines the X, Y, Z coordinates of the surface points by using trigonometric parameters of the distances between the centers of rotation of the elements and the angles between the elements. Four incremental type encoders, one of which is vertical and three of which are horizontal, are used to measure the angles between the axes of the elements. With the Delta 28SV type Plc used in the system, the encoders data read as pulses on-line are converted to angles and then to radians. The sine or cosine values of the element lengths and the inter-joint angles and the point coordinates are determined on-line by Plc program which is prepared by using mathematical functions and recorded in Plc memory. Point coordinate data in PLC memory is transferred to Microsoft Excele program with KEPserver program on-line. Excell recorded data is transferred to the ThreeDIFY program by the operator and converted to 3D surface with 3D point cloud with different features.