Doğu Akdeniz Bölgesindeki tuğla kiremit sanayinde kullanılan hammaddelerin özellikleri ve tarım dışı alanlardan karşılanma olanakları
Characterstics of raw materials used and usung by non-agricultural areas in the brick-tile industry in the Eastern Mediterranean Region
  1. Tez No: 573423
  2. Yazar: BİLGE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Doğu Akdeniz Bölgesinde yer alan tuğla kiremit fabrikalarında kullanılan ham maddenin tarım dışı alanlardan karşılanma olanağı araştırılmıştır. Bu amaçla bölgedeki fabrikalarından ve alternatif tarım dışı alanlardan hammadde örnekleri ve tuğla örnekleri alınmıştır. Hammadde örneklerinde fiziksel, kimyasal, teknolojik ve mineralojik özellikleri ve tuğla dayanım değerleri incelenmiştir. Toprakların organik madde ve tuz içeriğinin düşük olduğu, kireç ve pH larının bazı topraklarda yüksek olduğu tespit edilmiştir. Toprakların genel çoğunluğu teknolojik özellik bakımından CL sınıfında yer almıştır. Bu özellikteki topraklar tuğla-kiremit yapımı açısından uygun topraklardır. Ancak 5 nolu toprak CH grubunda yer alıp, yüksek enerjili killeri içerdiğinden sınır değerin üzerinde, 6 nolu toprağın ise kil içeriği düşük olduğundan düşük enerjili silt (mil) grubunda yer almıştır. İncelenen topraklar içerisinde 1, 4 ve 6 nolu örnekler en yüksek düzeyde kırılmaya karşı mukavemet göstermişlerdir. En düşük mukavemet ise 7 ve 10 nolu örneklerde bulunmuştur. Tarım dışı alandan alınan örneğin (11 nolu örnek) kil tipi, teknolojik, kimyasal ve kırılma mukavemeti gibi tüm özellikleri değerlendirildiğinde bu sanayi için uygun özellikleri taşıdığı görülmüştür. Bu bulgular bu sanayide kullanılacak toprakların tarım dışı alandan alınlardan elde edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibility of supplying raw material used in brick tile factories in Eastern Mediterranean Region from non-agricultural areas was investigated. For this purpose, raw material samples and brick samples were taken from the factories and alternative non-agricultural areas in the region. Physical, chemical, technological and mineralogical properties and strength values of bricks were investigated. It was determined that organic matter and salt content of the soils were low and lime and pH were higher in some soils. The majority of soils are classified as CL in terms of technological properties. Soils of this nature are suitable for brick-tile construction. However, the soil no. 5 is in the CH group and it is above the limit value as it contains high energy clays, and the soil no. 6 is in the low energy silt group because the clay content is low. Samples 1, 4 and 6 showed the highest level of resistance to fracture. The lowest strength was found in examples 7 and 10. When all the properties taken from the non-agricultural area (example 11) are evaluated as clay type, technological, chemical and fracture strength, it has been found to be suitable for this industry. These findings indicate that the land to be used in this industry can be obtained from the non-agricultural area.