Kıbrıs Adası'nda su sorunu
Water issue in Cyprus
- Tez No: 132961
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidropolitik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
11 ÖZET Dünya üzerinde dengesiz bir dağılıma sahip olan tatlı su kaynaklan, nüfusunun artması, sanayi ve tarımın gelişmesi ile artan su talebini karşılamakta yetersiz hale gelmiştir. Günümüzde kısıtlı bir kaynak haline gelen su, yanlış kullanım ve artan kentleşme nedeniyle de hızla kirlenmektedir. Su kalitesi ve miktarına etki eden bu nedenlere ek olarak, belirli bölgelerde de kuraklıklar yaşanmaya başlamıştır. Ülkelerin ekonomisini, sosyolojisini ve politikalarını belirleyen su, yetersizliği ile özellikle Ortadoğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde önemli bir sorun haline gelmiştir. Kıbrıs, yıllardır yaşanan politik sorunlar sebebiyle özellikle son 40 yıldır dünya siyasetinin gündeminden düşmemektedir. Bununla birlikte uzun süredir de, özellikle de adanın kuzeyinde yer alan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti su kaynaklarının, ihtiyaçlarına cevap vermemesi sebebiyle su sorunu yaşamaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı KKTC 'de su kaynaklan, yaşanılan kurak dönemler nedeniyle yeteri kadar yenilenmemiştir ve yanlış kullanımı nedeniyle de kalite açısından kullanıma uygun özelliğini yitirmiştir. Su kaynaklarının etkin kullanılması ve iyileştirilmesi için KKTC ve Güney Kıbrıs Yönetimi birçok proje üretmişlerdir. Önümüzdeki yıllarda, içinde bulunduğu Ortadoğu ve Doğu Akdeniz bölgesindeki diğer ülkeler gibi Kıbrıs Adası 'nda da önlemler alınmazsa su yetersizliği gittikçe büyüyen bir sorun haline gelecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Freshwater resources, which have an unbalanced distrubition in the world, have become insufficient, because of population growth, industrial and agricultural development. Nowadays, the water, which has become a scare source is polluted, also by misuse and expanding urbanization. As an addition, to those effects which influence water quality and quantity in specified regions suffered droughts. The water which determines the states' economics, social structures and policies, has become an important issue especially in the Middle East and East Mediterranean regions by the scarcity. Cyprus on the agenda of the world politics because of her politic problems, especially for last four decades. In addition, for a long time, especially Turkish Republic of North Cyprus (TRNC) which is located in the north of the island, has a water problem because of her inadequate resources. The water resources in the TRNC whose economy depends on agriculture couldn't be renewed enough due to drought periods and have lost the quality. In order to use water resources efficiently in TRNC and Southern Cyprus have planned a lot of project. In the coming years like other Middle Eastern and Mediterranean countries which Cyprus located in, measures are under taken, the water problem will be a rising issue in the Cyprus island.