Üslü sayılar ile ilgili etkinliklerin matematik kazanımlarını elde etmeye etkisi
The effect of activities related to the exponent numbers on obtaining the mathematical acheivements
- Tez No: 573436
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığının 2006 yılında uygulamaya koyduğu yeni İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programında yer alan üslü sayılarla ilgili etkinliklerin 6-8. Sınıf öğrencilerinin üslü sayılar alt öğrenme alanındaki başarısına olan etkisini araştırmaktır.Çalışmada materyal olarak makale, tez ve kaynak kitaplar kullanılacaktır. Özellikle çalışma konumuzu içeren makaleler incelenerek, bu çalışmaların sonuçlarını genelleştirecek yeni bir yöntem izlenecek. Tez çalışmasının yürütülmesi ile ilgili öngörülen zaman 5-6 aylık bir süre olacağı düşünülmektedir. Araştırmanın örneklem gurubu 2018-2019 eğitim-öğretim yılına Batman ilinde merkezde bulunan bir devlet ilköğretim kurumunda okuyan 6.7. ve 8. sınıf okuyan araştırmaya gönüllülük esasıyla 51' erkek ve 54'ü kız olmak üzere toplam 105 öğrenci ile yapılmıştır. Elde edilen veriler 6.-8. Sınıflarda okuyan ve rastgele seçilen öğrencilerin üslü sayılılar ile ilgili verilen 10 soruyu ve cevaplamaları istenmiş ve üslü sayılar ile ilgili ders verildikten sonra tekrardan 10 sorularu sorulmuştur. Bu bölümde, araştırmada veri toplamak için kullanılan soruların analizi ön test son test olarak iki ayrı bölüm halinde bahsedilmiştir ve Paired Samples Statistics Araştırmanın uygulaması 2018-2019 eğitim öğretim yılında Batman İl merkezinde eğitim veren bir devlet ilköğretim kururmunda okuyan 6.-7. ve 8. sınıf öğrencilerine gönüllülük esaslı rast gele seçilen toplam 105 öğrenciden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the activities related to exponent numbers taking place in new Primary School Mathematics Curriculum, which Ministry of National Education put into practice in 2006, on 6-8 grade students' success in exponent numbers sub-learning field. In the study, articles, dissertation and souırce books will be used as materials. Particularly, the articles that are related to our study will be examined; and a new method, which will generalize the results of these studies, will be followed. It is thought that the time predicted with carrying out the thesis will be 5-6 months. The population of the study consisted of a total of 105 volunteer students, 51 of whom are boys and 54 of whom are girls, attending 6,7 and 8 grades of state primary school in Batman Province centre in 2018-2019 academic year. In the obtained data, the students, who were randomly chosen from 6,7 and 8 classes, were asked to answer 10 questions related to exponent numbers; and they were asked 10 questions of the same type again after they were taught the exponent numbers. In this section, the analysis of the questions used in this study to collect data was mentioned in two separate parts as pre-test and final test; and Paired Samples Statistics Research application was practised on a total of 105 students chosen voluntarily from the 6,7 and 8 class students going to a primary school in Batman city centre in 2018-2019 academic year.