Şanlıurfa konvansiyonel içme suyu arıtma tesisinintoplam organik karbon bakımından arıtma veriminin belirlenmesi
Determination of treatment effi̇ci̇ency of Şanlıurfa conventional drinking water treatment plant for total organic carbon
  1. Tez No: 573438
  2. Yazar: ABDURAHMAN CANPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye İstatistik Kurumun 2016 yılı Belediye Su İstatistikleri sonuçlarına göre, Türkiye'deki su kaynaklarından, içme ve kullanma suyu şebekelerine, 5.8 milyar metreküp su çekilmektedir. Bu suyun 3.4 metreküplük kısmı arıtılmaktadır. Suyun %92.9'unun konvansiyonel, %6.1'inin ileri, %1'inin ise fiziksel arıtıma tabi tutulmaktadır. Konvansiyonel içme suyu arıtma tesisleri genel olarak havalandırma, kimyasal arıtma (Koagülasyon-Flokülasyon-Durultucu), filtrasyon, dezenfeksiyon işlemleri uygulanmakta olup aynı arıtma üniteleri mevcut çalışmanın konusu olan Şanlıurfa içme suyu arıtma tesisi içerisinde de kullanılmaktadır. Şanlıurfa İçme Suyu Arıtma Tesisi içerisinde 1 adet havalandırma ünitesi, I. Kademe Arıtma Tesisinde 2 ve II. Kademe arıtmada 4 olmak üzere toplam 6 adet Hızlı Karıştırma Ünitesi; I. ve II. Kademelerde eşit olmak üzere 2 bölmeli toplam 8 adet Yavaş Karıştırma Ünitesi; lamelli tip yukarı akışlı I. ve II. Kademede eşit olmak 4'er adet Durultucu Ünitesi; Sabit Hızlı, Sabit Seviyeli ve Tek Bataryalı (Gözlü) her kademede eşit şekilde 76 metrekare alanlı toplam 2x16 adet Hızlı Kum Filtreli ünitelerden oluşmaktadır. Toplam Organik Karbon (TOK), su kalitesi belirleme yöntemlerinden (BOİ, KOİ ve TOK) biridir. Suda çözünmüş ya da asılı halde bulunan organik maddeleri ifade etmektedir. Bu tez çalışmasıyla; Şanlıurfa içme suyu arıtma tesisi özelinde arıtma veriminin TOK parametresine göre değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, Ocak - Mayıs dönemi için deneysel verilerin mukayesesi ile performans değerlendirilmesi yapılmıştır. Buna göre; verim ortalaması %28,51 olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla, bu performans değeri bu tip konvansiyonel içme suyu arıtma tesisleri için ortalama bir arıtma verimi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkey Statistical Institute's 2016 Municipal Water Statistics result, 5.8 billion cubic meters of water is drawn from the water resources in Turkey for drinking and potable water network. 3.4 cubic meters of this water is treated. 92.9% of the water is subjected to conventional treatment, 6.1% is advanced and 1% is subjected to physical treatment. Conventional drinking water treatment plants generally include ventilation, chemical treatment (coagulation-flocculation-sludge clarifier), filtration, disinfection, and the same treatment units are currently being applied in Sanliurfa drinking water treatment plant. Purification Plant has 1 ventilation unit and A total of 6 quick mixing units (2 of them in I. Stage Purification System and 4 of them from II. Purification System). I. and II. Stage Systems has 8 slow mixing units with a total of 2 compartments, equally. Also, both Stage systems have Rectangular up flow type planned with lamella equally four Sludge clarifier unit accompanied by Constant Speed, Fixed Level and Single Battery (Eyed) is composed of 2x16 Quick Sand Filter units with 76 m2 area equally on each stage. Total Organic Carbon (TOC) is one of the water quality determination methods (BOD, COD, and TOC). It refers to organic substances dissolved or suspended in water Conventional drinking water treatment plants are generally applied for ventilation, chemical treatment (coagulation-flocculation-clarifier), filtration and disinfection processes and the same treatment units are also used in Sanliurfa drinking water treatment plant which is the subject of the present study. 1 ventilation unit in Sanliurfa Drinking Water Treatment Plant, 2 and II. A total of 6 Quick Mixing Units; I. and II. A total of 8 slow mixing units with 2 chambers equal in stages; lamellar type upstream I. and II. To be equal in the level 4 each of the rinsing units; It consists of 2x16 units of Quick Sand Filter with constant speed, constant level and single battery (with chamber) equal to 76 square meters in all levels. Total Organic Carbon (TOC) is one of the water quality determination methods (BOD, COD and TOC). Refers to organic substances dissolved or suspended in water. With this thesis; the treatment efficiency of Sanliurfa drinking water treatment plant was evaluated according to TOC parameter. As a result, performance evaluation was made by comparing experimental data for January - May period. According to this; average efficiency was determined as 28.51%. Therefore, this performance value is concluded to be an average treatment efficiency for such conventional drinking water treatment plants.