Cı̇nsı̇yete dayalı ayrımcılık ve şı̇ddet bağlamında ezı̇lenlerı̇n tı̇yatrosu ve bı̇r uygulama örneğı̇ olarak Parteciparte Topluluğu
Theatre of the oppressed in the context of gender-based discrimination and violence and the Troupe of Parteciparte as an example of practice
  1. Tez No: 573475
  2. Yazar: NAZLI TUĞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BELKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Cinsiyet rollerinin doğal ve değişmez olduğu varsayımı, ikili karşıtlığa bağlı cinsiyet kalıpları üretmekte, sürekli pekiştirilen bir norm olarak kendini dayatmakta ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddeti meşru kılmaktadır. Bu cinsiyetçi kültür, hiyerarşinin en tepesine atanan beyaz-heteroseksüel-erkek kimliğine, tüm ayrıcalıkları ve öncelikleri bahşederken, başta kadınlar olmak üzere ikili cinsiyet kalıplarının dışında kalan diğer bireylerin de insan haklarını ihlal etmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı etkili mücadele ve dönüşüm yöntemlerinden biri, Brezilyalı tiyatro insanı Augusto Boal tarafından geliştirilen Ezilenlerin Tiyatrosu'dur. 1970'li yıllardan günümüze dek dünyanın her yerinde, her türlü tahakküm pratiği ile mücadele alanında kullanılan bir kuram ve yöntemler bütünü olan Ezilenlerin Tiyatrosu, insanların maruz kaldığı baskıları eleştirel bilinç düzeyinde fark edebilmelerini, ezme/ezilme ilişkilerinin ardında yatan ideolojiyi kavrayabilmelerini ve karşılaştıkları baskı durumlarını dönüştürebilmenin yollarını arayabilmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmanın temeli, cinsiyete dayalı ayrımcılık ve şiddete karşı bir direniş aracı olarak Ezilenlerin Tiyatrosu'nun dönüştürücü gücünün araştırılmasıdır. Bu amaçla, Parteciparte Topluluğu tarafından gerçekleştirilen Ezilenlerin Tiyatrosu uygulamaları incelenecek ve tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The assumption that gender roles are natural and immutable produces gender stereotypes based on dualism, imposes itself as a continuously strengthened norm and justifies gender-based discrimination and violence. This sexist culture places the white-heterosexual-male identity at the top of the hierarchy and gives him all privileges and priorities, while violating the human rights of women and all individuals outside the gender patterns. One of the effective methods of struggle and transformation against gender inequality is the Theatre Of The Oppressed, which was developed by the Brazilian theatre practitioner Augusto Boal. The Theatre Of The Oppressed, as a whole of theory and methods, is practicing all over the world from the 1970s to the present day in the struggle against all forms of oppression. The Theatre Of The Oppressed allows people to recognize the oppressions they are exposed at the level of critical consciousness, understand the underlying ideology of oppression and gives them a chance to transform the oppression. The basis of this study is, to research the transformative power of the Theatre Of The Oppressed in the context of gender-based discrimination and violence. For this purpose, the troupe of PartecipArte's practices will be examined and discussed.