Din görevlilerinin İslami finansal araçlara ve katılım bankacılığına bakış açısı: TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) bölgesi üzerine ampirik bir uygulama
Title of the thesis: The perspective of religious officerson Islamic financial instruments and participation banking: An empirical study on TRB1 (Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli) region
- Tez No: 573485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı TRB1 bölgesinde görev yapan din görevlilerinin katılım bankacılığına bakış açısına ilişkin sonuçlara ulaşmaktır. Bu amaçla TRB1 Bölgesinde yaşayan din görevlileri arasında örnek kütle seçilmiş bu örnek kütle üzerinde anket tekniği uygulanarak veri toplanmıştır. Bu veriler faktör analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan faktör analiz sonucunda 15 değişkenin 3 faktörde toplanması uygun bulunmuştur. Bu faktörler önem sırasına göre göz önünde bulundurularak katılım bankacılığı tercihleri, katılım bankacılığıyla işlem yapma, faize ilişkin işlemler olarak isimlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda din görevlilerinin demografik özellikleri ile katılım bankacılığına bakış açıları arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Din görevlileri ihtiyaç halinde Katılım Bankalarının tercih edilebileceğini ancak yapılan işlemlerin İslami kurallara uygun olmadığını ve yapılan işlemlerin faizli işlemlere yakın olduğunu belirtmişlerdir. Geleneksel bankaların alternatifi olarak değerlendirilen katılım bankacılığının din görevlileri tarafından yeterince bilinmediği ve İslami finans algılarının zayıf olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle katılım bankacılığı konusunda din görevlilerinin bilgilendirilmesi, onların görüşleri alınarak en uygun İslami bankacılık modelinin oluşturulması gerektiği kanaati hasıl olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the conclusions about the perspective of religious officials who work in TRB1 region. For this purpose, the sample mass was chosen among those living in TRB1 region and the data were collected by using the survey technique on this sample mass. These data were analyzed by factor analysis and it was found appropriate to collect 15 variables in 3 factors as a result of the factor analysis. These factors are named in the order of importance, taking into account participation banking preferences, transactions with participation banking and transactions related to interest. As a result of the research, significant differences were found between the demographic characteristics of religious officials and their perspectives on participation banking. Religious officials stated that Participation Banks could be preferred if needed, but the transactions were not in accordance with Islamic rules and the transactions were close to interest transactions. It is understood that participation banking, which is considered as an alternative to traditional banks, is not sufficiently known by religious officials and the perception of Islamic finance is weak. For this reason, it has been concluded that religious officials should be informed about participation banking and the most appropriate Islamic banking model ought to be formed by taking their opinions.