Etik ve hukuk perspektifinden diş hekimliği meslek etiği kurallarında özerklik kavramının incelenmesi
Investigation of autonomy in ethical guides for dental proffesional from ethical and law perspective
  1. Tez No: 573493
  2. Yazar: KENZİ ÖZGE İLBAŞ ALTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YENERER ÇAKMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Hukuk, Dentistry, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de 2010 yılında“Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”ile parabolik bir şekilde artan sağlık hukuku tartışmaları günümüzde de tüm dinamikliği ile devam etmektedir. Hekimlerin tıbbı uygulama hatalarından doğan hukuki sorumluluklarını maddi tazmin ile çözmeyi hedefleyen bu uygulama, mevcut sağlık sistemi sorunlarına değinmemekte hekim hasta ilişkisini salt hukuki sözleşmeler olarak değerlendirmektedir. Diş hekimliği de ayakta hasta tedavisinde en yoğun hasta sirkülasyonuna sahip bir branş olduğu için uygulama sırasında hastaların aydınlatılması konusunda sıklıkla sorunlar yaşanmakta, bu sorunlara çözüm olarak da diş hekimleri tazminat ödemeye mahkum edilmektedir. Bu çalışma, bir meslek olarak Diş Hekimliği'ni tıbbın tarihi içerisinde değerlendirirken; uygulamada diş hekimi / tıp hekimi ayrımı söz konusu olmadığı için tüm hekimleri esas alan güncel sağlık politikalarını, hukuki yaptırımları ve tıbbi etik kurallarını dayandıkları etik kuramlar çerçevesinde özerklik perspektifinden incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Compulsory liability insurance for medical malpractice was made mandatory in 2010. Since then the health law debates have been increasing parabolically and the debates are still continuous dynamically. This practice aims to solve the legal responsibilities of physicians arising from medical practice errors with material compensation and does not mention the current health system problems and considers the physician patient relationship as purely legal contracts. Since dentists are a branch with the most intensive patient circulation in outpatient treatment, there are often problems in the treatment of patients during the application, and dentists are condemned to pay compensation for these problems. This study evaluates Dentistry as a profession in the history of medicine; for all physicians, in legal practice there is no differentiate between dentists and medical physicians, this study examines current health policies, legal sanctions and the ethical rules of medical ethics from the perspective of autonomy within the framework of ethical theories.