Haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kaynaklanan tazminat davası
Action for damages rising from wrongful provisional seizure
  1. Tez No: 573557
  2. Yazar: RAMAZAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
Haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kaynaklanan tazminat davasını konu alan ve üç bölümden oluşan bu çalışma, alacaklının talebi ile mahkeme tarafından verilen ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî haciz kararlarının, haksız olarak borçluya verebileceği zararın tazminini açıklamaya çalışmaktadır. Uygulamada ortaya çıkan haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî haciz kararlarını, sorumlu kişi veya kişilerin tespitini ve sorumluluğun şartları ele alan tez, hem haksız ihtiyatî tedbi-ri hem de haksız ihtiyatî haczi Türk, İsviçre ve Alman hukuk sistemlerindeki muadil düzenlemeler ile karşılaştırmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde geçici hukukî korumalar ve menfaat dengesi, genel olarak ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî haczin özellikleri, borçlar hukukundaki sorumluluk kavramı ve türleri, haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kay-naklanan sorumluluğa ilişkin doktrin ve uygulama görüşleri ile kendi görüşü-müz açıklanmış, haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kaynaklanan tazmi-nat davasının benzer müesseselerden farkı ortaya konmuştur. İkinci bölümde, haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kaynaklanan tazminat davasının şart-ları tek tek ele alınmış, farklılıkların olması halinde ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî ha-ciz için ayrı başlıklar oluşturulmuştur. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise haksız ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî hacizden kaynaklanan tazminat davasındaki yargılama usûlü, dava sonunda verilen hüküm ve hükmün icrasına değinilmiş-tir.
Özet (Çeviri)
This study is about action for damages rising from wrongful provisional seizures. It aims to explain how to redress damages done by court orders with a petition of creditor, in three chapters. It compares Turkish, German and Swiss laws and practice and adresses who is liable for damages and what are theirs liabilities terms. In first chapter, we explained temporary legal protection, interest balan-ce, provisional seizures in general, liability in obligations law and its types and action for damages arising from wrongful provisional seizures in both theoreti-cal and practical aspects and our conclusions. Second chapter deals with the terms of action for damages arising from wrongful provisional seizures indivi-dually. Finally last chapter is about proceeding of this action, verdict and its execution.