Making sense of a rising China: Perspectives from China and Anglo-America
Yükselen Çin'i anlamlandırmak: Çin'den ve Anglo-Amerika'dan bakış açıları
- Tez No: 573584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çin'in dünya düzenindeki hızla yükselen konumu, ekonomiden politikaya çeşitli sosyal bilimler disiplininden pek çok kişinin katkıda bulunduğu yoğun bir tartışmanın doğmasına sebep olmuştur. Uluslararası İlişkiler alanındakiler de dahil olmak üzere bu katkıların büyük bir kısmı, Çin'in geçirdiği dönüşümü birden fazla yönden ele almak yerine, temel olarak bu dönüşümün tek bir yönüne odaklanmıştır. Dahası bu çalışmalar Çin'i, dünya düzeninin ve sosyal bilimlerin merkez-çevre yapısında sahip oldukları konumlarından kaynaklanan bakış açılarına ve iktidar ile bilgi ilişkisinde sahip oldukları konumlarına göre analiz etmektedir. Dolayısıyla, mevcut literatür incelenirken Çin ile ilgili üretilen bilginin yerelliği ve güç yapılarıyla olan ilişkileri göz önünde bulundurulmalıdır. İşte bu gereklilik elinizdeki tezin çıkış noktasıdır. Bu çalışma, Çin ve Kuzey Amerika kaynaklı on üç farklı yaklaşımın Çin'in dünya düzenindeki“(yeniden) yükselen”konumu ile ilgili söylemlerini inceleyerek, bilginin heterojenliği, iktidar ve bilgi üretimi arasındaki ilişki ile bilgi üretiminin bölge merkezliliğini, özellikle de Batı merkezliliğini, analiz etmektedir. Bu kapsamda bu tez, Çin üzerine üretilen entelektüel bilgiyi çeşitlendirme ve Uluslararası İlişkileri sömürgesizleştirme çabalarına katkıda bulunmakta ve“yükselen”Çin ile ilgili tartışma hakkında daha kapsamlı bir bakış sunmaktadır. Böylelikle bu çalışma, iktidarın ve farklı dünya görüşlerinin bilgi üretimi süreçleri üzerindeki etkisini açığa çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
China's rapidly ascending status in the world order has sparked an intense debate among the contributors from diverse disciplines of social sciences from economics to politics. Most of these contributions, including the ones in the field of IR, have focused mainly on a single aspect of China's transformation rather than analysing it from a number of facets. Furthermore, these studies have analysed China from their respective standpoints originating from their locations in the core-periphery structure of the world order and social sciences and also from their positions in the power-knowledge nexus. Thereby, the locality of the knowledge produced about China and its relations with power structures ought to be taken into consideration while examining the existing literature. This necessity is the point of departure of this thesis. This study is undertaken to scrutinize the heterogeneity of knowledge, the relationship between power and knowledge production and the region-centricity, in particular the Western-centricity, of knowledge production by analysing the discourse on the“(re-) rising”status of China in the world order from thirteen perspectives originating from China and North America. Within this scope, this thesis contributes to the efforts of diversifying intellectual knowledge on China and of decolonizing IR and provides a more comprehensive view on the debate of a“rising”China. This way, this study aims to reveal the influence of power and different weltanschauungen on knowledge production processes.