Systemic change and elite transition: A neoclassical realist appraisal to the political and economic transformation in Russia and China since the 1970s
Sistemik değişim ve elit dönüşümü: 1970'lerden itibaren Rusya ve Çin'deki politik ve ekonomik dönüşümlere neoklasik realist bir değerlendirme
  1. Tez No: 573599
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın amacı sistemik dönüşümü neoklasik realizm bakış açısından ele almaktır. Dönüşümü incelemek için 1970'lerden beri artan kapitalizmin büyük devletler üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu yüzden uluslararası sistemdeki iki büyük devlet, yani Rusya ve Çin analiz birimi olarak ele alınmıştır. Neoklasik realizmin devletlerin iç dinamiklerini vurgulamasından dolayı bu çalışmada Çin ve Rus elitlerinin tercihlerine odaklanılmıştır. Bu bağlamda liberal uluslararası sistem çalışmanın bağımsız değişkeni iken elit tercihleri analizin ara değişkenidir. Bunların uluslararası sistem üzerindeki sonuçları da bağımlı değişkendir. Çalışmanın sonucunda artan kapitalizmin sosyalist sistemleri hibrit kapitalist rejimlere dönüştürdüğü fikrine ulaşılmıştır. Bu ise uluslararası düzeni çok kutupluluğa dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand the systemic transition from a neoclassical realist perspective. The effects of the increasing capitalism on great powers since the 1970s are analyzed to examine transition. Therefore, the two great powers in the international system, namely Russia and China, are taken as analytical tools. Since neoclassical realism emphasizes domestic determinants of states, this study focuses on elite preferences of China and Russia. In this regard, the liberal international system is the independent variable and elite preferences are the intervening variable of the analysis. Their political outcome on the international system is the depended variable. The study concludes that the increasing capitalism transformed the socialist systems into hybrid capitalist regimes. This transforms the international order into multipolarity.