Hec-Ras ile İmalı Deresinde taşkın modellemesi ve taşkın yayılımharitalarının oluşturulması
Flood modelling and creating flood inundation maps inİmali Stream with Hec-Ras
- Tez No: 573615
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizin depremlerden sonra en çok etkilendiği doğal afet olan taşkınlar, gerçekleştiği bölgede sosyal ve ekonomik yaşantıyı olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşanan iklim değişiklikleri, yaşam alanlarının su kaynaklarının etrafında şekillenmesi ve diğer yandan, nüfusun artışına bağlı olarak oluşan çarpık kentleşmeler taşkın riskini her geçen gün artırmaktadır. Akarsular üzerindeki müdahaleler, hatalı imar uygulamaları, mühendislik disiplinine uymayan yetersiz altyapı tesisleri, taşkın ve sel felaketlerini tetikleyen beşeri etmenlerdir. Ülkemizde yer alan bazı bölgelerin, topoğrafik açıdan engebeli ve yüksek eğimli arazilere sahip olması, jeomorfolojik yapısı ve bunun yanı sıra sahip olduğu iklim şartları taşkın ve sel bakımından doğal faktörler olarak kabul edilebilir. Bu çalışma kapsamında Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde bulunan İmalı Deresi'nden alınan harita verileri AuıtoCAD Civil 3D programı kullanılarak sayısallaştırılmış ve dere güzergâhı oluşturularak en kesitler tanımlanmıştır. Daha sonra HEC-RAS 5.0.6 programına aktarılarak 100 yıllık ve 500 yıllık taşkın tekerrür debileriyle hidrolik modelleme gerçekleştirilip su yüzü profilleri ile taşkın yayılım haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The floods, which are the natural disasters that our country has been affected most after the earthquakes, negatively affect the social and economic life in the region. Climate change, shaping the habitats around water resources and on the other hand, distorted urbanization due to the increase in population increases the risk of flooding day by day. Interventions on rivers, improper zoning applications, insufficient infrastructure facilities that do not comply with engineering discipline are the human factors that trigger flood disasters. The geology and geomorphology of our country as well as the geography of the country are considered as natural factors in terms of flood. In this study, the map data obtained from İmalı Stream located in the Türkoğlu district of Kahramanmaraş was digitized using AutoCAD Civil 3D program and the cross sections were defined by creating the stream line. Then, HEC-RAS 5.0.6 program and 100 years and 500-year flood recurrence flow rates were carried out with hydraulic modeling and flood inundation maps were created with water surface profiles.