Türk Ceza Kanunu' nda hakaret suçu ve suça ilişkin ağırlaştırıcı sebepler
Defamation in Türkish Criminal Code and aggravating circumstances regarding the offense
- Tez No: 573616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİ GÖKÇE ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez, pratikte en çok karşılaşılan hakaret suçunu ve suçun ağırlatırıcı sebeplerini, doktrindeki tartışmalar ve yargı kararları ışığında derinlemesine incelemek maksadıyla kaleme alınmıştır. Bilindiği üzere, insanın kişiliği sadece maddi değerlerden oluşmamakta, manevi değerleri de içinde barındırmaktadır. Bu manevi değerlerin başında da kişinin onur, şeref ve saygınlığı gelmektedir. Hemen hemen gelişmiş bütün ülkelerin hukuk sistemleri söz konusu manevi değerleri, hem Anayasal hem de yasal koruma altına almıştır. Ülkemizde de kişilerin onur, şeref ve saygınlığı hem Anayasal hem de yasal olarak korunmaktadır. Söz konusu yasal koruma, 5237 sayılı TCK'nın“Özel Hükümler”başlıklı ikinci kitabında,“Kişilere Karşı Suçlar”başlıklı ikinci kısmın“Şerefe Karşı Suçlar”başlıklı sekizinci bölümünde 125 ilâ 131. maddeler arasında düzenlenen hakaret suçuna ilişkin hükümlerle sağlanmaktadır. Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukukî değer,“kişilerin şeref, haysiyet ve namusu, toplum içindeki itibarı, diğer fertler nezdindeki saygınlığıdır.”Hakaret suçunun“somut bir fiil veya olgu isnat etmek”veya“sövmek”suretiyle işlenebileceği 125. maddede ifade edilmiştir. Ayrıca mezkûr maddede suçun ağırlaştırıcı sebepleri de ayrı ayrı belirtilmiştir. Kaleme aldığımız bu tezde; suçun temel şekli hakkında genel bilgiler ve benzer suçlarla karşılaştırılması birinci bölümde, suçun unsurları ve ağırlaştırıcı sebepleri ikinci bölümde, ceza sorumluluğunu hafifleten ve ortadan kaldıran nedenler, suçun özel görünüş biçimleri, muhakeme ve yaptırım da üçüncü bölümde detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Bunu sağlarken literatür taramasına dayalı tarama-değerlendirme yöntemi kullanılmış olup, konuya dair akademik makaleler, kitaplar, tezler, diğer bilimsel eserler ve güncel yargı kararları incelenmiş, zaman zaman doktrindeki tartışmalardan faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is written in order to thoroughly examine the defamation, the most common one in practice, and aggravating circumstances of the offense in the light of doctrinal discussions and judicial decisions. As it is known, a person's personality is not only composed of material values, but also includes spiritual values. Honor, reputation or dignity are the most important elements of these spiritual values. The legal systems of almost all developed countries have placed these spiritual values under both constitutional and statutory protection. Also in our country, the honor, reputation and dignity of individuals are under both constitutional and statutory protection. This statutory protection in question is provided with the provisions in respect of the defamation, which are between articles 125-131 of section eighth titled“Offenses Against Honor”of second chapter titled“Offenses Against Individuals”of second volumes titled“Special Provisions”of TCC No. 5237. The legal values protected by the punishment of defamation acts are“reputation, proud and honor of any person, esteem of him in the society and respectability of him in the eyes of other individuals”. It is stated in article 125 that defamation may be committed by“attributing a concrete action or fact”or by“cursing”. Furthermore, aggravating circumstances of the offense are specified separately in the mentioned article. In this thesis we have written; general information on basic form of the offense and its comparison with other offenses in the first chapter, elements of the offense and aggravating circumstances in the second chapter, excusatory and mitigating causes and special appearance forms of the offense and trial, and punishment in the third chapter are tried to be explained in detail. In order to achieve this, search-evaluation method based on literature review was used and academic articles, books, theses, other scientific works and current judicial decisions were examined, and discussions in the doctrine are benefited from sometime.