Bitkisel yağ destekli silikon emülsiyonu üretimi ve dokuma kumaş üzerindeki etkilerinin araştırılması
The production of silicone emulsion supported by vegetable oil the investigation of effect on woven fabric
  1. Tez No: 573620
  2. Yazar: ERTUĞRUL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kullanıcılar bir tekstil materyalinin klasik olarak vücudu örtme dış etkenlerden korunma gibi genel özelliklerinin dışında artık tekstil ürünleri üzerine çeşitli fonksiyonellik ve performans özellikleri de istemektedir. Bu özelliklerin dışında tekstil materyaline dokunulduğu andaki yumuşaklık hissi de ön plana çıkmaktadır. Tekstil materyallerine istenilen yumuşak tutumu kazandırmak için tekstil terbiyesinde çeşitli yumuşatıcı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu yumuşatıcı kimyasallar, katyonik yumuşatıcılar, non-iyonik yumuşatıcılar, özel yumuşatıcılar ve silikonlu yumuşatıcılar olmak üzere birbirinden farklı özellikte ve yapıda olabilmektedir. Yumuşatıcılar içerisinden en yaygın kullanılan ise silikon esaslı yumuşatıcılardır. Farklı yapıya sahip olan silikon esaslı yumuşatıcılar gerek kumaşa kazandırdığı tuşe, gerekse emülsiyon stabilitesi açısından da farklılıklara sahiptir. Silikon yumuşatıcılar içerisinde amino-fonksiyonel yumuşatıcılar tekstil materyallerine üstün tuşe özellikleri kazandırsa da düşük stabilite ve sararma gibi dezavantajlara sahiptir. Yeni nesil silikon yumuşatıcılar ise yüksek stabiliteye sahip olmalarına karşın, amino-fonksiyonel silikonlar gibi kumaşa yüksek oranda tutum hissi verememektedirler. Bu tez çalışmasında, silikon yumuşatıcıların performanslarının arttırılması için bitkisel yağlar ile kombinasyonu üzerine çalışılmıştır. Literatür çalışmaları incelendiğinde, yumuşatıcıların herhangi bir bitkisel yağ ile kombine edilmediği görülmektedir. Çalışmada, bitkisel yağ içeren silikon emülsiyonları hazırlanıp (zeytinyağı, sarı kantaron yağı, ceviz yağı) çeşitli oranlarda karıştırılmıştır. Stabilite testlerine göre kullanım oranları belirlenen emülsiyonlar kumaş üzerine aktarılmıştır. Stabilite testlerine göre kullanım oranları belirlenen emülsiyonlar kumaş üzerine aktarılmıştır. Kumaş fiziksel performans testleri (kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti, dikiş açılması, pilling vb.), konfor testleri (nem yönetimi (MMT), hava geçirgenliği vb.) ve Berger değeri ölçümleri yapılmıştır. Sonuç olarak bitkisel yağlar, klasik silikon yağları ile uyumlu bir şekilde kombine edilip tuşe ve diğer performans değerlerini iyilerştirmede kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The users now want a variety of functionality and performance properties on textile products, in addition to the general properties of a textile material, such as protection from external influences that are conventionally covering the body. Apart from these properties, softness performance of the fabric come into prominence. In order to obtain softness to the textile surfaces, various softeners have been used in textile processing. Having different properties and structure, the softeners is classified under four main titles which are cationic softeners, non-ionic softeners, special softeners and silicone softeners. The most common softener usage in the softeners is the silicone-based softeners. Having different structure, silicone softeners have both different softness and emulsion stability. Although amino functional softeners in silicone-based softeners have superior softness, it has disadvantages such as lower stability and yellowing. On the other hand, new generation silicone softeners have higher stability than the amino functional silicone softeners however their softness performance were not good like amino functional silicone softeners. In this thesis, it was studied on escalating of the silicone softeners performance by combination of the vegetable oils. In literature, it has been seen that there is not any study on silicone softeners containing vegetable oils. In the study, it was obtained silicone-based softeners containing at different vegetable oil (olive oil, common st john's wort oil, walnut oil) ratios. The usage ratio identified emulsions according to stability tests were transferred onto textile surfaces. Fabric physical performance test (tensile strength, shear strength, pilling, seam slippage and so on.), comfort test (moisture management test, air permeability), softness and Berger value were employed to the fabrics. In the scope of the thesis, optimum silicone softener recipes were determined depending on silicone-based softeners containing vegetable oils performance.