Microwave-assisted bleaching of vegetable oils
Bitkisel yağların mikrodalga destekli ağartılması
- Tez No: 701310
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL FADILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni bir ağartma yöntemi olan mikrodalga tekniği kullanılarak ayçiçek yağı ve pirina yağı ağartılmıştır. Tezin ilk bölümünde, ağartma parametrelerinin ağartma kalitesine etkisi araştırılmıştır. Her iki yağ türü için mikrodalga gücü, ağartma süresi ve toprak miktarının etkisini optimize etmek için tepki yüzey metodu kullanılmıştır. Mikrodalga destekli ağartma için elde edilen optimum koşullar ayçiçek yağı ve pirina yağı için sırasıyla 80-102 W, 8-20,07 dakika ve %0,4-4,15 topraktır. İncelenen her iki yağ türünün fiziksel ve kimyasal özellikleri; sterol bileşimi, asit değeri, oksidasyon parametreleri (PV, AV, Totox, K232 ve K270) renk parametreleri (renk doygunluğu ve renk açısı değerleri), klorofil, karotenoid ve tokoferol içeriği ve PAHs gibi zararlı bileşen miktarı belirlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, mikrodalga destekli ağartılmış yağların kalitesi, aynı partiden elde edilen endüstriyel ağartılmış yağlarla karşılaştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise ayçiçek yağının mikrodalga destekli ağartılması sonunda, üretim maliyetini ve çevre kirliliğini azalttığı için önem arz eden tekrarlı ağartma toprağı kullanımı incelenmiştir. Bulgulara göre; ayçiçek yağı ve zeytin pirinası yağı için sırasıyla, toprak kullanım miktarı ve ağartma süresindeki %50-%17 ve %73-83 düşüşle, mikrodalga ağartma avantajlı bulunmuştur. Bu tezin sonuçları; mikrodalga destekli yöntemle, endüstriyel yöntem karşılaştırıldığında, umut verici bir ağartma kalitesi elde edildiğini göstermiştir. Bu nedenle, mikrodalga ağartmanın bitkisel yağların ağartılmasında alternatif ve avantajlı bir yöntem olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sunflower oil and olive pomace oil were bleached by using microwave technique which is a novel bleaching method. In the first part of the thesis, the effect of bleaching parameters on the bleaching quality was investigated. Response surface methodology was employed to optimize the effect of microwave power, bleaching time and amount of clay for both oils. Optimum conditions obtained for microwave-assisted bleaching were 80-102 W, 8-20.07 min and 0.4-4.15% of clay for sunflower oil and pomace oil, respectively. Physical and chemical properties of both oil type investigated were sterol composition, acid value, oxidation parameters (PV, AV, Totox, K232 and K270), color parameters (chroma and hue angle values), chlorophyll, carotenoid- tocopherol content and harmful components such as PAHs. In the second part of the thesis, the quality of microwave assisted bleached oils was compared with industrially bleached oils obtained from same batch. In the third part of the thesis, the repetitive use of bleaching clay was examined at the end of the microwave assisted bleaching of sunflower oil, which is important because it reduces the production cost of oil and environmental pollution. According to the findings, microwave bleaching was found advantageous with a 50%-17% and 73%-83% reduction in the amount of clay usage and bleaching time for sunflower oil and olive pomace oil, respectively. The results of this thesis indicated that, promising bleaching quality was obtained by microwave assisted method when compared to the industrial method. So, it has been concluded that microwave bleaching could be an alternative and advantageous method for the bleaching of vegetable oils.