Palyatif bakımda yatan hasta yakınlarının bakım verme yükü ve psikososyal gereksinimleri
Burden of care and psychosocial needs of palliative caregivers
- Tez No: 573639
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma palyatif bakımda yatan hasta yakınlarının bakım verme yükü ve psikososyal gereksinimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İnegöl ilçesinde 2. basamak sağlık hizmeti veren İnegöl Devlet Hastanesi Palyatif Servisleri'nde yatmakta olan 200 hastanın yakını oluşturdu. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşüne göre düzenlenen anket formu ve; Zarit, Reever ve Bach- Peterson tarafından 1980 yılında geliştirilen, 2006 yılında İNCİ tarafından Türkçe geçerlik- güvenirlik çalışması yapılan 22 ifadeden oluşan Zarit Bakım Yükü Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel testler, tek yönlü varyans analizi (one way ANOVA), bağımsız gruplarda t testi ve TUKEY testi kullanıldı. Bakım veren hasta yakınlarının yaş ortalamasının 39,7±10,1 olduğu belirlendi. Bakım Yükü Ölçeği ortalama puanının 39,72±10,15 olduğu ve tümünün en büyük gereksiniminin dinlenme ihtiyacı olduğu belirlendi. Sonuç olarak, hasta yakınlarında bakım yükünün hafif düzeyde olduğu ve bakım yükünü etkileyen değişkenlerin ise yaş, gelir düzeyi ve cinsiyet olduğu belirlendi. Hemşireler; hasta yakınlarının bakım yükleri ve psikososyal gereksinimlerini karşılamaya yönelik uygulamalarda aktif rol almalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in descriptive research type in order to determine the caregiving burden and psychosocial needs of the patients' relatives in palliative care. The sample of the study consisted of the relatives of 200 patients hospitalized in the Palliative Services of İnegöl State Hospital, which provides health care services in Inegöl district. The research data were developed by the researcher in the light of the literature and arranged according to expert opinion; Zarit was collected by the Zarit Care Burden Scale, which was developed by Reever and Bach-Peterson in 1980 and consisted of 22 statements in 2006, which were validated and validated by İNCİ in Turkish. Descriptive statistical tests, one way ANOVA, independent samples t test and TUKEY test were used for data analysis. The mean age of the caregivers was 39.7 ± 10.1 years. It was determined that the average care load score was 39.72 ± 10.15 and the greatest requirement of all was resting. As a result, it was determined that the care burden was mild and the variables affecting the care burden were age, income level and gender. Nurses; play an active role in applications to meet the care load and psychosocial needs of caregivers.