Palyatif bakım hastalarının yakınlarına verilen watson insan bakım modeli temelli psikoeğitimin umutsuzluk, ölüm kaygısı ve bakım yüküne etkisi
The effect of psycoeducation based on the watson's human caring model provided to the relatives of palliative care patients on hopelessness, death anxiety, and burden of care
  1. Tez No: 827099
  2. Yazar: BİLGE DİLEK SOYASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç: Araştırma, palyatif bakım alan hastaların yakınlarına verilen Watson İnsan Bakım Modeli temelli psikoeğitimin umutsuzluk, ölüm kaygısı ve bakım yüküne etkisini belirleme amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü olarak yapılan bu araştırma, Ankara'da bir eğitim ve araştırma hastanesinin palyatif bakım kliniğinde yatan hastaların yakınları ile Temmuz 2022-Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 33 deney, 33 kontrol grubu olmak üzere toplam 66 hasta yakını dahil edilmiştir. Araştırmada nicel veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği ve Bakım Verenin Stres Ölçeği ile, nitel veriler ise Yapılandırılmış Görüşme Formu-1, Yapılandırılmış Görüşme Formu-2 kullanılarak toplanmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alan hasta yakınlarının ön test ölçümleri randomizasyon sonrasında gerçekleşmiştir. Ardından deney grubunda yer alan hasta yakınlarına sekiz hafta boyunca haftada bir gün 45-60 dakika süresince bireysel psikoeğitim verilmiştir. Bu psikoeğitim oturumları içerisinde (oturum 2,3,5,7,8) nitel veriler toplanmış bu maksatla Yapılandırılmış Görüşme Formu-1, Yapılandırılmış Görüşme Formu-2 ile ses kaydı kullanılmıştır. Yapılan içerik analizi ile temalar, alt temalar ve kodlar belirlenmiştir. Kontrol grubuna ise sekiz hafta boyunca hiçbir müdahalede bulunulmamıştır. Deney ve kontrol grubuna sekiz hafta sonra son test ölçümleri için aynı veri toplama araçları tekrar uygulanmıştır. Nicel verilerin istatistiksel analizi için, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi ve t testi kullanılmıştır. Nitel veriler için ise; Colaizzi'nin yedi adımdan oluşan fenomonolojik veri analiz aşamaları kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel veri analizinde; Beck Umutsuzluk Ölçeği, Templer Ölüm Kaygısı Ölçeği, Bakım Verenin Stres Ölçeği açısından deney ve kontrol gruplarının ön test puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of Watson Human Caring Model-based psychoeducation given to the relatives of patients receiving palliative care on hopelessness, death anxiety and the burden of care. Materials and Methods: This randomized controlled study was conducted between July 2022 and March 2023 with the relatives of patients hospitalized in the palliative care clinic of a training and research hospital in Ankara. A total of 66 patient relatives, 33 of whom were in the experimental group and 33 in the control group, were included in the study. In the study, quantitative data were collected using Descriptive Characteristics Form, Beck Hopelessness Scale, Templer Death Anxiety Scale and Caregiver Strain Index, while qualitative data were collected using Structured Interview Form-1 and Structured Interview Form-2. Pre-test measurements of the relatives of the patients in the experimental and control groups were performed after randomization. Then, individual psychoeducation was given to the relatives of the patients in the experimental group for 45-60 minutes once a week for eight weeks. Qualitative data were collected during these psychoeducation sessions (session 2,3,5,7,8) and for this purpose, Structured Interview Form-1, Structured Interview Form-2 and audio recording were used. With the content analysis, themes and sub-themes were determined. The control group received no intervention for eight weeks. Eight weeks later, the same data collection tools were applied to the experimental and control groups for post-test measurements. For statistical analysis of quantitative data, Wilcoxon signed-rank test, Mann Whitney U test and t test were used. For qualitative data; Colaizzi's seven-step phenomenological data analysis stages were used. Results: In the quantitative data analysis of the research; It was determined that there was no significant difference between the pretest scores of the experimental and control groups in terms of Beck Hopelessness Scale, Templer Death Anxiety Scale, and Caregiver Strain Index (p>0.05).