Siyasal iletişim ve ikna süreci: 2019 yerel seçimler örneği
  1. Tez No: 573664
  2. Yazar: NAZLI KAYALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Advertising, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Siyasi partiler ve adaylar, seçmenleri istenilen yönde ikna edebilmek için profesyonel siyasal iletişim faaliyetleri yürütmektedirler. Seçim kampanyalarında kullanacakları mesaj stratejilerinin etkili olabilmesi bir çok değişkene bağlıdır. Seçmenlerin tercihlerini belirlerken hangi demografik, sosyal ve siyasal faktörlerin etkili olduğu araştırılmalı ve bu doğrultuda hangi ikna yöntemlerinin ve iletişim kanallarının kullanılacağı ve hangi yaklaşımlardan faydalanılacağı doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Bu şekilde detaylı analizler sonucu oluşturulan kampanya mesajları seçmenlerin algısına daha açık olmakta ve dikkalerini çekebilmektedir. Bu çalışmanın amacı en önemli siyasal iletişim yöntemlerinden biri olan siyasal reklamların, genç ve genç yetişkin seçmenler üzerindeki etkilerinin neler olduğunu ve bu etkilerin hangi koşullar altında gerçekleştiğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Political parties and their candidates conduct political communication activities to perduade voters in the desired direction. The effectiveness of message strategies to be used in election campaigns depends on many different variables. It is important to correctly determine which persuasion methods and communication channels to be used, in accordance with the factors that are effective on voters' decisions. The aim of this study is to investigate the effects of political advertisements which are a method of political communication, on young and young adult voters and under which conditions these effects take place for the example of 2019 Istanbul local elections.