Alzheimer hastalığı tedavisinde hedef olan enzimler üzerinde bazı ilaçların etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some drugs on enzymed targets in the treatment of Alzheimer disease
- Tez No: 573665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), yaşlı insanlarda bellek, bilişsel işlevlerin bozulması ile karakterize, tedavi edilemez nörodejeneratif bir hastalıktır. Bununla birlikte, AH tedavisi için sınırlı tedavi etkileri, tek AChE ve BChE enzimlerinin inhibitörleri kullanılarak birçok yan etki eşliğinde başarılabilir. AChE enzimi inhibitörleri birçok alanda kullanımı vardır. Tıpta, glaucoma myasthenia gravis hastalıklarının tedavisinde, antikolinerjik zehirlenmelerde antidot olarak, non-depolarlayıcı kas gevşeticilerin etkilerini ters çevirmek amacıyla, Alzheimer hastalığı gibi rahatsızlıkların nöropsikiyatrik bulgularının tedavisinde (özellikle tepkisizliğe karşı), Demans ve Parkinson gibi hastalıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Çalışmanın ikinci kısmında bazı ilaçların AChE ve BChE enzimleri üzerindeki inhibisyon etkileri incelendi. Bu amaçla enzim aktiviteleri üzerine inhibisyon etkisi gösteren bu maddeler için IC50 değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is an untreatable, neurodegenerative disease characterized by memory, cognitive impairment in elderly people. However, limited treatment efficacy for AH treatment can be achieved in the presence of many side effects using single AChE and BChE enzymes inhibitors. AChE enzyme inhibitors are used in many areas. It is used for the treatment of Dementia and Parkinson Disease, especially for the treatment of myasthenia gravis, treatment of glaucoma, antidote to anticholinergic poisoning, reversing the effect of non-depolarizing muscle relaxants, treatment of neuropsychiatric symptoms of diseases such as Alzheimer, especially unresponsiveness. In the second part of the study, the inhibitory effects of some drugs on AChE and BChE enzymes were examined. For this purpose, IC50 values were calculated for these substances which showed inhibitory effect on enzyme activities.