Türkiye'de M jenerasyonu kadın tüketicilerin spor kıyafetleri tüketimine yönelik bir araştırma
A research upon generation M women consumer's sport wear consumption in Turkey
  1. Tez No: 573676
  2. Yazar: KUBİLAY SÜMBÜLTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Pazarlama dünyasında yıllarca göz ardı edilmiş bir kitle şimdi yavaş yavaş dünyaca ünlü markaların ilgisini çekmeye başlamaktadır. M jenerasyonu; modern, teknoloji ve modayı takip eden, küreselleşen dünyada kendi kimliklerini koruyarak modernleşen ve geçmişe oranla kendine daha çok güvenen genç Müslüman bireylerden oluşmaktadır. Bu kitleyi benzersiz kılan pek çok özellikleri vardır. Müslümanların artan ekonomik güçleri, hızla artan nüfus sayıları ve değişen hayat tarzlarıyla birlikte pek çok markanın ilgisini çekmektedirler. Bütün Müslüman pazarı içerisinde alt bir pazar grubu olan M jenerasyonu değişen hayat tarzıyla inancına ters düşmeyecek şekilde modern çağın yeniliklerinden faydalanmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'de ki M jenerasyonu kadın tüketicilerin son zamanlarda popüler bir konu olan spor kıyafetleri tüketimine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile veri toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında M jenerasyonunun spor kıyafetleri hakkında şikâyetleri, tutumları ve satın alma davranışları kategorilere ayrılarak ortaya konulmuş ve çözüm önerileriyle birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A mass that has been ignored in the marketing world for years now is slowly starting to attract the attention of world famous brands. Generation M; It is composed of young Muslim individuals who follow modern, technology and fashion, maintain their identities in the globalizing world and become more confident than the past. There are many features that make this audience unique. With the increasing economic power of Muslims, rapidly increasing population numbers and changing lifestyles, they attract many brands. The M generation, which is a sub-market group within the whole Muslim market, benefits from the innovations of the modern age in a way that does not contradict the belief of changing lifestyle. In this research, sports clothing, a popular topic lately M generation female consumers in Turkey conducted a research on consumption. Data were collected by semi-structured interview technique. In the light of the data collected, complaints, attitudes and purchasing behaviors of M generation about sports clothes were categorized and presented with solution suggestions.